- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

تظاهرات مردم کابل در اعتراض به پروژه نا امن سازی هزاره جات

به گزارش رها، هزاران نفر از مردم کابل در اعتراض به نا امن سازی هزاره جات شب گذشته دست به اعتراض مسالمت آمیز زدند.
با آنکه هوا سرد و بارانی بود اما معترضین در ابتداء در چوک -دهمزنگ- تجمع کرده و بعد از دقایقی با سردادن شعارهای “حکومت، حکومت؛ امنیت، امنیت” و “مالستان، جاغوری؛ ارزگان، ارزگان” به‌سوی ارگ ریاست جمهوری -چهارراه فواره آب- حرکت کردند.
به گفته‌ی شاهدان عینی؛ هر لحظه بر تعداد معترضین در چهارراه فواره آب افزوده می‌شد؛ اما پلیس کابل ساعت ۲ شب با بستن راه‌های منتهی به این چهار راه مانع پیوستن سایر معترضین به جمع اصلی شد. معترضین در چهارراه فواره آب اما شب بارانی و سرد را در این چهارراه به صبح رسانیدند.
در ساعات ابتدایی، جنرال مراد علی مراد؛ فرمانده گارنیزیون با حضور در چهارراه فواره آب معترضین را به آرامش و مذاکره دعوت کرد؛ اما معترضین به خواسته‌های آقای مراد جواب رد دادند.
صبح امروز نیز تعدادی زیادی از مردم به جمع معترضان پیوستند.
جمعی از معترضین که می‌خواستند به چهارراه فواره آب بروند از رفتار پلیس شکایت داشتتند و می گفتند پلیس ضمن اینکه مانع پیوستن سایر معترضین به جمع اصلی می‌شود؛ با آنان رفتار نا مناسب دارد.
دانشجویان دانشگاه کابل نیز در حمایت از معترضان صبح زود امروز دروازه‌های دانشگاه‌های چهارگانه کابل را بسته و با انتشار اعلامیه‌ی از مردم خواسته است تا مانع پلیس برای بازکردن دروازه های این دانشگاه‌ها شوند.
تظاهرات شب گذشته و امروز یاد آور جنبش تبسم است که دوسال پیش در ۲۰ عقرب به وقوع پیوست و مردم کابل با همدلی تمام وحدت و یکدلی خویش را به نمایش گذاشته و به تظاهرات گسترده دست زدند.

واکنش سرور دانش به تظاهرات مردم
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری با نشر اعلامیه ای گفته است مردم حق دارند که به‌صورت مسالمت‌آمیز از حکومت انتقاد کنند و از طریق تظاهرات و یا هر طریق قانونی دیگر مطالبات خود را مطرح نمایند.
در این اعلامیه آمده است: حکومت از عزت و آزادگی باشندگان دو ولسوالی جاغوری و مالستان در ولایت غزنی و ولسوالی ارزگان خاص در ولایت ارزگان دفاع می‌کند.
این در حالی است که از هجوم طالبان بر ارزگان بیش از سه هفته می گذرد و حکومت در این راستا کاری در دفاع از مردم انجام نداده است و در جاغوری و مالستان فقط نظاره گربوده اند و دولت به هیچ یک از وعده های خویش عمل نکرده است.
بهتر است آقای دانش به جای صدور اعلامیه به اقدامات عملی در حمایت از مردم دست بزند.