اجتماعیِتیتر یک

تظاهرات علیه تصمیم بایدن در کابل؛ دارایی های بلوکه شده به مردم افغانستان تعلق دارد

گروهی از شهروندان کشور در کابل با برپایی تظاهرات اعتراض خود به تصمیم بایدن در اختصاص دادن پول های بلوکه شده افغانستان به قربانیان حادثه یازده سپتامبر را نشان دادند.

معترضین با حمل پلاکاردهای «امریکا ظالم است و پول های افغان ها را می دزدد» خشم خود را نسبت به تصمیم اخیر بایدن رئیس جمهور امریکا نشان دادند.

باید گفت جو بایدن رئیس جمهور امریکا روز گذشته با صدور فرمانی اجرایی نیمی از دارایی های بلوکه شده افغانستان را به عنوان غرامت به خانواده قربانیان حادثه یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ اختصاص داد و نیم دیگر را به عنوان کمک های انسانی دوستانه برای مردم افغانستان در نظر گرفت.  

معترضین که در بیرون از مسجد عیدگاه در کابل گردهم آمده بودند تصمیم بایدن را محکوم کردند و خواستار پرداخت غرامت به خانواده های ده ها هزار غیرنظامی افغان کشته شده در بیست سال جنگ امریکا در افغانستان شدند.

طارق فرهادی، مشاور اقتصادی در دولت پیشین، مدیریت دارایی های بانک مرکزی افغانستان از سوی سازمان ملل را سوال برانگیز خواند و گفت این دارایی ها برای کمک های انسانی نیست و برای تقویت پشتوانه پولی افغانستان، کمک به سیاسیت پولی و مدیریت تعادل پرداختی های افغانستان می باشد.

وی افزود تصمیم بایدن قانونی نیست.

فرهادی تاکید کرد:« دارایی های بلوکه شده به مردم افغانستان تعلق دارد نه طالبان. تصمیم بایدن یک جانبه است و با قوانین بین المللی تطابق ندارد و هیچ کشوری در روی زمین چنین تصامیم برای مصادره اموال دیگر کشورها اتخاذ نمی کند.»   

عبدالرحمان، فعال اجتماعی و برپا کننده این تظاهرات، نیز گفت:«پس مردم افغانستان که فداکاری های زیادی انجام دادند و هزاران کشته دادند چه می شود؟»

وی تاکید کرد دارایی های بلوکه شده به مردم افغانستان تعلق دارد نه ایالات متحده. عبدالرحمان در عین حال وعده سپرد در اعتراض به این تصمیم بایدن تظاهرات های دیگری در کابل برپا کند.

این در حالی ست که امارت اسلامی نیز تصمیم بایدن در اختصاص پول های بلوکه شده افغانستان به قربانیان حادثه یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ را محکوم کرده آن را پایین ترین سطح یک اقدام غیرانسانی خوانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا