اجتماعیِتیتر یک

تظاهرات شماری از زنان در کابل در طرفداری از امارت اسلامی طالبان

شماری از زنان در کابل امروز (پنجشنبه ۳۰ جدی) به خیابان های کابل آمده و در طرفداری از امارت اسلامی و حفظ حجاب شعار سر دادند.

این زنان بنرهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «حجاب فریضه الهی است و ما بی حجابی را نمی پذیریم.»

آنها همچنین می گفتند که از دموکراسی بیزارند و نظام اسلامی را قبول دارند.

تظاهرات این زنان در آرامش و با تامین امنیت از سوی نیروهای طالبان برگزار شد.

برخی از مقام های طالبان امروز با بازنشر تصاویری از تظاهرات این زنان در کابل نوشته است هنگامی که این زنان در طرفداری از نظام اسلامی به خیابان ها می آیند، هیچ رسانه ای حضور آنان را پوشش نمی دهد؛ اما زمانی که برخی از زنان برای ترویج بی حجابی و ضد اسلام در خیابان ها شعار می دهند تمامی رسانه ها گزارش های آنان را پوشش می دهند.

این در حالیست که تظاهرات چندی پیش شماری از زنان در کابل علیه اعمال محدودیت ها علیه آنان و سیاست های طالبان با خشونت نیروهای طالبان مواجه شد.

طالبان برای متفرق کردن آنها از گاز اشک آور و اسپری مورچ استفاده کردند.

زینب حسینی یک فعال مدنی به خبرگزاری رها می گوید: «به آن زنانی که به خیابان های کابل آمده و در طرفداری از نظام امارت اسلامی شعار سر می دهند به نظرشان احترام می گذاریم. اما باید این نکته را در نظر گرفت که مقام های طالبان طوری وانمود می کنند که تظاهرات و خواسته های دیگر زنان بر خلاف معیارهای اسلامی است و یا اینکه می گویند که ما زنان علیه اسلام شعار می دهیم.»

وی علاوه می کند: «این در حالیست که ما حقوق اساسی انسانی خود را خواهانیم، حقوقی که اسلام اصیل نیز از آنها برای تمامی شهروندان به ویژه زنان قایل شده است؛ اما طالبان در تلاش اند تا تفسیر خود را از اسلام بر سر ما پیاده کنند.»

لازم به ذکر است که تنها چند روز پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن مجدد طالبان، وزیر خارجه قطر در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد خطاب به طالبان گفت که اگر طالبان به دنبال پیاده سازی یک نظام اسلامی در افغانستان می باشند، نسخه های متعادل تری از اسلام در کشورهای مسلمان وجود دارد.  

بیشتر بخوانید:

قطر خطاب به طالبان: مدل هایی از قوانین اسلامی متعادل تری برای کشورداری وجود دارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا