اجتماعی

تظاهرات زنان دایکندی در اعتراض به بی توجهی دولت به خرابی جاده ها

معترضان با حمل شعارهایی که مخاطب آنها رولا غنی بود، از او نیز خواستند که به عنوان بانوی اول کشور، برای ساخت سرک های دایکندی که در بسیاری مواقع از زنان بیمار قربانی می گیرد، از هیچ گونه تلاشی دریغ نکند.

دایکندی از ولایات کمتر انکشاف یافته در مرکز کشور است تا کنون حتی یک متر جاده آسفالت شده ندارد. خرابی راه ها در این ولایت، حوادث جاده ای مانند واژگون شدن موترهای مسافربری را به شدت افزایش داده است. حوادث جاده ای، سالانه باعث کشته و زخمی شدن ده ها تن از باشندگان دایکندی می شود.

گل جان حجتی یکی از معترضان در دایکندی به خبرنگاران گفت که خرابی جاده ها در این ولایت، زنان را با مشکلات بزرگی مواجه کرده است:”در موارد زیادی، زنان بیمار در دایکندی، بدلیل خرابی جاده ها به موقع به مراکز درمانی نرسیده و جان خود را از دست داده اند”.

بانو حجتی افزود که رئیس جمهور باید به وعده های دوران مبارزات انتخاباتی اش مبنی بر “شکستن حصار جغرافیایی مناطق مرکزی” عمل کند و مردم ولایت محروم دایکندی را از مشکلات ناشی از خرابی جاده ها، نجات دهد.

اعتراض زنان در دایکندی

“نمایندگان به خواب رفته”

بی توجهی دولت به خرابی جاده های دایکندی، همواره اعتراضات گسترده شهروندان و فعالان مدنی این ولایت را به دنبال داشته است. آنان دولت را به برخورد تبعیض آمیز با مناطق مرکزی از جمله دایکندی متهم می کنند. معترضان در دایکندی، این بار نمایندگان این ولایت در مجلس را نیز، به شدت مورد انتقاد قرار داده اند.

گل جان حجتی می گوید که نمایندگان دایکندی در مجلس، در چند سال گذشته به مشکلات باشندگان این ولایت بی توجه بوده و برای مرفوع کردن آنها، آنگونه که باید، تلاش نکرده اند.

او تاکید کرد که زنان دایکندی خواستند تا این نمایندگان “بخواب رفته” را بیدار کنند تا حداقل در زمان کمی که از وکالت شان باقی مانده است، تلاش بیشتری به خرج دهند و مشکلات دایکندی را بصورت جدی با دولت مرکزی مطرح کنند.

اعتراض زنان در دایکندی

جاده های غیر قابل تردد

خرابی جاده ها در دایکندی بیشتر از هر وقت دیگر در فصول زمستان و بهار برای باشندگان این ولایت مشکل ساز و خطر آفرین می شود. این جاده ها که کوره راه های ساخته شده توسط خود مردم اند، حتا با بارش اندک برف و باران تخریب می شوند.

حبیب الله رادمنش معاون والی دایکندی با تایید این موضوع گفت که بدلیل بارش باران در چند روز گذشته، نزدیک به هفتاد و پنج درصد جاده های این ولایت تخریب شده اند و قابل تردد نیستند.

آقای رادمنش افزود که وزارت فواید عامه، تا کنون هیچ توجهی به ساخت و ساز سرک های این ولایت نکرده است:” در سال آینده نیز آمار تلفات رویداد های ترافیکی در دایکندی پایین نخواهد آمد، زیرا هیچ برنامه ای برای آسفالت کردن یا حداقل ترمیم سرک های خراب این ولایت در نظر گرفته نشده است”.

این درحالیست که در زمستان گذشته، اکثر دیوارهای استنادی ای که برای جلوگیری از واژگون شدن موترها در مسیرهای خطرناک در دایکندی ساخته شده بودند نیز، به سبب اینکه “معیارهای ساخت و ساز در اعمار آنها در نظر گرفته نشده اند”، در نتیجه ریزش برف و باران فرو ریخته اند.

زمان احمدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا