- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

تظاهراتی بزرگ در اعتراض یه تغییر مسیر خط انتقال برق در کابل برگزار شد

قرار بود امروز دوشنبه، طی یک تظاهرات میلیونی شهروندان کابل از ده نقطه شهر حرکت کنند و در چهارراهی پشتونستان که ارگ ریاست جمهوری نیز آنجا موقعیت دارد، تجمع کنند.

اما، شب قبل دولت تمامی مسیرهای منتهی به ارگ ریاست جمهوری، وزارت دفاع، وزارت داخله و مناطق مهم شهر کابل را با کانتینر مسدود کرد.

تظاهر کنندگان در میدان دهمزنگ شهر کابل تجمع و خواسته هایشان بیان کردند.

محمد کریم خلیلی، معاون پیشین ریاست جمهوری و از رهبران معترضان در جریان سخنرانی برای آنها گفت که تا وقتی دولت خواسته های معترضان را نپذیرد، اعتراض ها ادامه خواهد داشت.

اما امروز ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای گفته است که حکومت وحدت ملی پروژۀ برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان را برای مدت شش ماه به تعویق انداخت.

در خبرنامه امده است که در این مدت، کمیسیونی موظف شده تا تمامی امکانات را غرض تأمین برق ولایت بامیان و دریافت منابع آن جستجو و روی دست گیرد.

معترضان اما می گویند که تعلیق کار تدارکاتی پروژه کافی نیست، بلکه دولت باید فیصله ۱۱ ثور کابینه را لغو کند.

قبل از این آقای خلیلی در سخنرانی اش در بیست و یکمین سالروز شهادت استاد مزاری گفته بود که “توتاپ خط سرخ ماست” و نه باید با سرنوشت مردم بازی شود. وی خواهان عبور برق ۵۰۰ کیلوولت از بامیان شده بود.

دیوارهای آهنین مانع یک جا شدن تظاهر کنندگان

بر اساس اعلامیه شماره نهم شورای عالی مردم قرار بود از ده نقطه شهر کابل تظاهرکنندگان حرکت خود را آغاز و در چهارراهی فواره آب/پشتونستان یکجا شوند.

اما با کانتینرهایی که شب گذشته حکومت دور ارگ و مناطق نظامی چیده بود، مانع یکجا شدن تظاهر کنندگان شد.

تظاهر گنندگانی که از سایر مسیرها به سوی مرکز شهر در حرکت بودند، در نیمه‌های مسیر متوقف شدند. از جمله آنهایی که از محلات وزیرآباد، قلعه فتح‌الله و چهارقلعه در شمال کابل به سوی مرکز شهر در حرکت بودند، در چهارراه انصاری در شهر نو با بن‌بست به وسیله کانیتنر مواجه شدند.

نیروهای امنیتی از معترضان خواسته‌اند که تنها از مسیری که دولت تعیین کرده حرکت کنند و به مسیرهای دیگر نروند.

روز گذشته رییس گارنیزیون کابل در یک نشست مطبوعاتی حضور یافت و گفت که تظاهر کنندگان تنها می توانند از جاده شهید مزاری حرکت و از طریق جاده کوته سنگی خود را به چمن حضوری برسانند.

قبل از این شورای عالی مردم ده مسیر را مشخص کرده بود و از نیروهای امنیتی خواستار تامین امنیت این مسیرها شده بود.

گفتنی است که سابق ندارد، دولت به خاطر تظاهرات، دور تا دور ارگ را با کانتینر احاطه کرده باشد. این اولین مورد از اقدام جدید حکومت است.

طی دو هفته اخیر، تظاهرات های گسترده ای در اعتراض به تصمیم کابینه در ولایت های هرات، بلخ، غزنی، بامیان، دایکندی و غور برگزار شده بود.

چندین تظاهرات دیگر در کشورهای اروپایی –المان و بریتانیا- برگزار شده بود و قرار است روزهای آینده در سویدن، هالند، ایالات متحده امریکا، استرالیا و چند کشور دیگر نیز برگزار شود.