• انتشار: 30 اکتبر 2020
  • ساعت: 15:43
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50199
پرینت

تصور نمی شود ترامپ بتواند تا کریسمس نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج شده ببیند

آدام اسمیس، رئیس کمیته خدمات نظامی سنای امریکا، معتقد است ترامپ هیچ برنامه عملی برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا کریسمس ندارد.

تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا پایان سال میلادی جاری با واکنش های متفاوتی از سوی برخی مقامات ارشد امریکایی روبرو شده است.

آدام اسمیس، رئیس کمیته خدمات نظامی سنای امریکا، معتقد است ترامپ هیچ برنامه عملی برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا کریسمس ندارد.

وی تاکید کرد پنتاگون در جریان جزئیات این تصمیم ترامپ قرار نگرفته اند و دستور عملی برای تسریع خروج تدریجی از افغانستان دریافت نکرده اند.

به گفته وی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان به تدریج صورت خواهد گرفت.

از سویی هم موضوع خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به موضوع مهمی در کمپاین انتخاباتی ترامپ و بایدن تبدیل شده است. ترامپ و بایدن هر دو خواهان پایان دادن به طولانی ترین جنگ امریکا یعنی جنگ افغانستان می باشند: بایدن اعلام کرده که بخش عمده نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج می سازد در حالیکه ترامپ تاکید می کند نیروهای امریکایی را نه تنها در افغانستان بلکه در دیگر کشورها نیز کاهش خواهد داد.

ترامپ چهار سال پیش نیز در دوران تبلیغات انتخاباتی اش اعلام کرده بود سربازان را از تمام جنگ های بی پایان امریکا به خانه باز خواهد گرداند.

مقامات ارشد دفاعی امریکا نیز تاکید می کنند که برنامه ای برای خروج تمامی سربازان امریکایی از افغانستان تا پایان سال میلادی جاری وجود ندارد.

ای مقامات اوایل ماه جاری میلادی اعلام کردند هیچ برنامه تایید شده ای برای کاهش نیروهای امریکایی به ۲۵۰۰ سرباز تا کریسمس تهیه نشده است.

این همه در حالی ست که طالبان بر اساس توافق صلحی که با امریکا امضا کرده اند باید خشونت ها را در افغانستان کاهش دهند تا امریکا نیز براساس تعهد نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

طالبان اما هیچ نشانه ای از کاهش خشونت از خود بروز نداده اند و جنگ در این روزها در ولایات مختلف افغانستان شدیدتر از گذشته جریان دارد.

با این حساب خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان با هیچ معیاری قابل توجیه نیست به ویژه اینکه طالبان منتظر این لحظه هستند تا خواب خام خود در مورد تصرف افغانستان را به حقیقت تبدیل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.