• انتشار: ۴ سنبله ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۰۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 62324
پرینت
گفت و گوی تلفنی عمران خان و پوتین

تشکیل یک دولت فراگیر به نفع تمام گروه ها در افغانستان است

عمران خان و پوتین در تماسی تلفنی بر اهمیت حفظ صلح، امنیت و جلوگیری از خشونت در این کشور، ایجاد گفت‌وگوی بین الافغانی که به تشکیل یک دولت فراگیر کمک می‌کند، با در نظر گرفتن منافع همه گروه‌ها و مردم تأکید کردند.

رییس جمهوری روسیه و نخست وزیر پاکستان در یک گفتگوی تلفونی موافقت کردند رویکردهای خود را در مورد افغانستان هماهنگ کنند.

دفتر مطبوعاتی کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد ولادیمیر پوتین و عمران خان طی تماس تلفنی به توافق رسیدند رویکردهای دو کشور را در مورد مسائل افغانستان هماهنگ کرده و همچنین روابط روسیه و پاکستان را در سطوح مختلف تشدید کنند.

در این بیانیه آمده است: «دو طرف در مورد هماهنگی رویکردهای مربوط به مشکلات افغانستان، چه دو طرفه چه در چند جانبه توافق کردند. نیز منافع استفاده از قابلیت‌های سازمان همکاری شانگهای در تأمین ثبات منطقه و همچنین مبارزه با تروریسم و ​​تهدید مواد مخدر ذکر شد.»

رهبران روسیه و پاکستان، هنگام بحث در مورد وضعیت افغانستان، روی اهمیت حفظ صلح، امنیت و جلوگیری از خشونت در این کشور، ایجاد گفت‌وگوی بین الافغانی که به تشکیل یک دولت فراگیر کمک می‌کند، با در نظر گرفتن منافع همه گروه‌ها و مردم تأکید کردند.

طی این تماس تلفنی دو طرف، روی توسعه روابط تجاری و اقتصادی و اجرای پروژه‌های مشترک در زمینه‌های انرژی و بشردوستانه نیز تاکید ورزیدند.

کرملین تاکید کرد: «تماس‌های روسیه و پاکستان در سطوح مختلف افزایش خواهد یافت.»

اوضاع در افغانستان به‌ویژه در ۱۰ اخیر بدتر شد؛ زمانی که طالبان حملات خود را علیه نیروهای دولتی تشدید کردند. تنها ولایت که طالبان آن را نتوانسته‌اند به تصرف خود دربیاورند، ولایت پنجشیر در شمال شرقی کابل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.