اجتماعیدیدگاه ها

تشکیل «شورای عالی مقاومت ملی»؛ صدمین نکاح ناکام سیاسی!

شورای عالی مقاومت ملی با اتحاد «کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، صلاح الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان، عطا محمد نور والی پیشین ولایت بلخ و از رهبرا دیگر حزب جمعیت اسلامی افغانستان، استاد سیاف از رهبران پیشین جهادی سرشناس و عالم برجسته دینی، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، مارشال دوستم رهبر حزب جنبش ملی افغانستان و محمد یونس قانونی معاون اول پیشین رئیس جمهور افغانستان» تشکیل شده است.

به نقل از برخی منابع غیر رسمی تایید نشده تشکیل این شورا در پاسخ به تسلط دوباره طالبان بر افغانستان و واگذاری کشور به این گروه توسط اشرف غنی رئیس جمهور پیشین صورت گرفته است.

این در حالی ست که تاکنون جبهه مقاومت پنجشیر به عنوان تنها گروه مقاومت علیه امارت اسلامی قد علم کرده است و درگیری هایی نیز برای باز پس گیری برخی مناطق با امارت  اسلامی داشته است.

رهبری جبهه مقاومت ملی را احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود به عهده دارد.

واکنش های به تشکیل این شورا متفاوت بوده است.

سید میثم احسانی رئیس از فعالین مدنی و کارشناس مسائیل سیاسی و استاد دانشگاه در فیس بوک خود تشکیل این شورا را صدمین نکاح سیاسی ناکام خوانده است.

احسانی نوشته است:«راستش را بگویم با آمدن طالب در افغانستان هرچند سرنوشت ۳۵ میلیون انسان دیگرگون شد و تارنمای تاریکی تا آینده نا معلوم متصور است، ولی اندک مزیت اش افتادن چنین چهره هایی از قدرت و معامله و گرده سواری مردم بود.»

حالا دیده شود که کهنه مهره های جنگ های داخلی با عالمی از تضاد ها و تناقضات در برابر گروه سیه فکر و مطلق گرای طالب چه گلی را به آب خواهند داد. اما یک نکته بسیار روشن است آنهم اینکه چه مجاهد و چه طالب هردو عاملی شدند بر این همه ویرانی و تباهی در افغانستان.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا