• انتشار: 28 آگوست 2018
  • ساعت: 22:54
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 28827
پرینت

تسهیلات بیشتر تأمین اجتماعی برای مهاجرین قانونی

مهاجرین خارجی دارای کارت اقامت معتبر و مجوز اشتغال، همانند سایر ایرانی‌ها می توانند از تمام مزایا و خدمات تأمین اجتماعی استفاده کنند.

فارس: نصیراحمد نور، افغانستان در ایران به همراه محمدانور غفاری، کنسول و سید ابراهیم حجازی، اتشه امورمهاجرین این سفارت، بعد از ظهر(دوشنبه، ۵ سنبله) با احمدرضا خزاعی، مدیرکل اتباع سازمان تأمین اجتماعی ایران، در محل این اداره، دیدار و گفت‌وگو کردند.
احمدرضا خزاعی در دیدار با سفیر افغانستان درایران، به تبیین عملکرد سازمان تأمین اجتماعی پرداخت و گفت: تأمین اجتماعی یک سازمان عمومی غیردولتی است که خدمات گسترده بیمه‌ای و درمانی را به بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران ارائه می‌کند.
خزاعی با اشاره به این‌که بیمه اتباع خارجی در ایران از برنامه‌های سازمان تامین اجتماعی است، گفت: این سازمان به استناد ماده ۵ قانون تأمین اجتماعی اتباع خارجی را بیمه می‌کند. بر اساس این ماده قانونی، اتباع خارجی که بر اساس قانون و مقررات مشغول به کار هستند و رابطه مزدبگیری با کارفرما دارند، باید تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: اتباع خارجی که دارای پروانه یا کارت کار هستند و در کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی مشغول به کار هستند، مشمول بیمه اجباری اند و کارفرمایان موظف‌اند نسبت به اعلام اسامی و پرداخت حق بیمه آنان اقدام کنند.

مدیرکل اتباع سازمان بیمه تأمین اجتماعی در ادامه بیان داشت: علاوه بر اجرای پوشش بیمه اجباری در مورد اتباع خارجی، بیمه صاحبان حرفه ها و مشاغل آزاد، زنان خانه‌دار، طلاب و روحانیون، بیمه اختیاری و توافقی این گروه نیز امکان‌پذیر است و تمام اتباع خارجی دارای کارت اقامت معتبر و مجوز اشتغال، همانند سایر ایرانی‌ها می توانند از تمام مزایا و خدمات تأمین اجتماعی استفاده کنند و در این خصوص افراد در قالب هر شغلی می‌توانند تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار گیرند.

وی گفت: در کشور ۴٢ هزار بیمه‌شده اتباع خارجی داریم که ٩٠ درصد افغانی هستند و جمعا با احتساب افراد خانواده‌شان، ٨٠ هزار نفر از خدمات این سازمان استفاده می‌کنند که از این تعداد، ٢۵٠٠ نفر مستمری‌بگیر اند که ٩٠ نفر از آن‌ها تبعه کشور افغانستان هستند.

دکتر خزاعی با بیان این‌که درمان سازمان تامین اجتماعی امکانات و توانمندی‌های خوبی دارد، گفت: جراحی‌های بزرگ در مراکز درمانی این سازمان انجام می‌شود که افغانستانی‌های مقیم ایران و افغانستانی‌های مسافر به کشور می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

وی با بیان این‌که برای آگاه‌سازی اتباع خارجی از مزایای بیمه تأمین اجتماعی باید همکاری بیشتری داشته باشیم، اظهار داشت: از طریق مجاری مختلف و رسانه‌های بومی تلاش می‌کنیم بیمه تأمین اجتماعی را به اتباع خارجی مقیم کشور و به خصوص افغانستانی‌ها معرفی کنیم.
سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران نیز در این دیدار با استقبال از بیمه اتباع خارجی توسط سازمان تأمین اجتماعی، برای افزایش همکاری‌ها در زمینه معرفی خدمات این سازمان به شهروندان افغانستان اعلام آمادگی کرد.

دکتر نصیراحمد نور افزود: فرهنگ بیمه در افغانستان جا نیافتاده است و باید برای معرفی خدمات بیمه تلاش بیشتری انجام دهیم.
وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی، زبانی و دینی میان افغانستان و ایران افزود: کشور ایران ظرفیت‌های بزرگی در بخش درمان دارد که شهروندان افغانستان می‌توانند از این امکانات استفاده کنند.

اتباع افغانستان می‌توانند به خدمات درمانی در ایران دسترسی داشته باشند

در این دیدار، معاون برنامه‌ریزی و نظارت اداره کل درمان مستقیم سازمان تأمین اجتماعی نیز گفت: امکانات درمانی این سازمان در سراسر کشور گسترده و مطلوب است. از سال‌های گذشته تمهیداتی در سازمان تامین اجتماعی اجرا شده که اتباع افغانستانی متقاضی استفاده از خدمات درمانی در ایران، به این خدمات بهتر دسترسی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.