بین الملل

 ترکیه: یک ساختار جدید امنیتی جهانی حافظ صلح باید تشکیل شود که در اختیار تنها پنج کشور نباشد

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد به تلاش همه جانبه خود و استفاده از اختیارات پیمان مونترو ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم صلح در منطقه حاکم است.

به نقل از رسانه‌های ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه عصر روز گذشته در مراسم افتتاحیه رسمی دومین دوره نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا سخنرانی کرد.

وی ضمن اشاره به نشست سه جانبه روز گذشته وزیران خارجه ترکیه، اوکراین و روسیه در حاشیه مجمع دیپلماسی آنتالیا گفت: این واقعیت که دیروز اولین تماس در سطح بالا بین روسیه و اوکراین در اینجا انجام شد، نشان می‌دهد مجمع دیپلماسی آنتالیا درحال رسیدن به هدف خود است.

اردوغان با تاکید بر اینکه اگر غرب سال ۲۰۱۴ در جریان اشغال کریمه صدای خود را بلند می‌کرد، آیا امروز با چنین تصویری از جنگ روسیه و اوکراین روبرو می‌شدیم، تصریح کرد: امیدمان این است که اعتدال و عقل سلیم حاکم شده و سلاح‌ها هر چه زودتر خاموش شوند.

وی گفت: ایجاد یک ساختار جدید امنیتی جهانی حافظ صلح که به جای خدمت به منافع ۵ کشور در خدمت همه بشریت باشد، الزامی است. زمانی که یکی از طرف‌های درگیر عضویت دائمی شورای امنیت با حق وتو داشته باشد، نقش قهری این شورا معنایی نداشته و چنین سیستمی ورشکست می‌شود.

رئیس جمهور ترکیه افزود: به تلاش همه جانبه خود و استفاده از اختیارات پیمان مونترو ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که صلح در منطقه حاکم است.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. ترکیه به دنبال صلح در منطقه و جهان است؟!؟! یکی از بزرگترین عوامل ناامنی در خاورمیانه دولت ترکیه و سیاستهای اشغالگری و‌ تجاوزکارانه‌ی آنهاست،دولت ترکیه نتوانسته جنگ چهل و چند ساله‌ی داخلی خاک خودش با کوردها را با صلح و آشتی تموم کنه ولی حالا پیشنهاد و راهکار صلح برای جهان میده!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا