سیاست

ترکیه و قطر مدیریت پنج میدان هوایی را در افغانستان به عهده می گیرند

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه امروز دوشنبه (۲۹ قوس) گفت که در صورت مهیا شدن شرایط، کشورش به صورت مشترک با قطر، مدیریت پنج میدان هوایی را در افغانستان به عهده خواهد گرفت.

آقای چاوش اوغلو که امروز در یک نشست مطبوعاتی با همتای مالزیایی خود سخن می زد، افزود یک هیات متخصص از ترکیه ابتدا به قطر سفر خواهد کرد و سپس وارد کابل می شود تا در خصوص مدیریت این میدان های هوایی گفتگو کنند.

وی گفت: «نمایندگانی از ترکیه و قطر روز چهارشنبه هفته جاری پیشنهادهای خود را به دولت موقت طالبان برای مدیریت میدان های هوایی ارائه خواهند کرد و در این خصوص با طالبان به گفتگو خواهند نشست.»

او علاوه کرد: «یک شرکت قطری و یک شرکت ترکی با یکدیگر توافقنامه امضا کرده اند تا نه تنها فرودگاه کابل بلکه چهار فرودگاه دیگر را نیز در افغانستان به طور مشترک مدیریت کنند.»

چاوش اوغلو و امیرخان متقی روز گذشته (یکشنبه ۲۸ قوس) در حاشیه نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی با محوریت افغانستان در اسلام آباد با یکدیگر ملاقات نمودند و در خصوص کنترل و مدیریت میدان هوایی حامد کرزی بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه ترکیه می گوید که در این نشست علاوه بر گفتگو درباره مدیریت میدان هوایی کابل، بار دیگر به امیر خان متقی بر اهمیت موضوع تشکیل دولت همه شمول با مشارکت همه اقوام در افغانستان تاکید کرده است.

گفتنی است که از مدت ها پیش بحث مدیریت میدان هوایی کابل توسط ترکیه در میان بوده است؛ حتی پیش از فرار اشرف غنی از کشور و سقوط دولت جمهوری، این موضوع مورد بحث قرار گرفته بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا