سیاست

ترکیه: دولت اعلام شده طالبان همه شمول نیست

سخنگوی رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد دولت آنکارا با طالبان به خاطر حل مشکلات موجود از جمله وضعیت اقتصادی، امنیتی و مساله مهاجرت در تماس است.

ابراهیم کالین در مصاحبه‌ای با مجله «اشپیگل» آلمان اعلام کرد تمرکز اصلی ترکیه اطمینان از قرار گرفتن دولت افغانستان در موقعیتی است که به خودش کمک کند.

او افزود: «ما می‌خواهیم از دولت افغانستان برای بازگشایی میدان هوایی کابل حمایت کنیم. رایزنی‌های فنی با قطر در این مورد آغاز شده‌است.»

به گفته آقای کالین، ترکیه در رابطه با مشکلات موجود در افغانستان از قبیل وضعیت اقتصادی، موضوعات امنیتی، حفاظت از مرزها و مهاجرت با طالبان در تماس است.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه ضمن انتقاد از مواضع امریکا در قبال افغانستان، درباره «انتظارات جامعه بین‌‎المللی از طالبان برای تشکیل دولت فراگیر» هم اظهار نظر کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: «نحوه خروج امریکایی‌ها از افغانستان هرج‌و‌مرج بزرگی ایجاد کرد. ما انتظار داریم طالبان یک دولت فراگیرتر تشکیل دهند. دولتی که اخیراً اعلام شده انتظارات جامعه بین‌المللی را برآورده نکرده‌است؛ اما ما باید در مورد انتظارات خود واقع‌بین باشیم.»

او در این مصاحبه به پایبندی ترکیه در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هم اشاره کرد و گفت آنکارا از متعهدان قوی ناتو است.

پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، ترکیه همواره بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر در کشور تاکید کرده‌است. این کشور چندی پیش اعلام کرده‌بود قرار است مسئولیت اداره میدان هوایی کابل را بر عهده بگیرد؛ اما بعداً گزارش شد ترکیه این اقدام را به تشکیل دولت فراگیر مشروط کرده‌است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا