• انتشار: ۱۷ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۰۰:۲۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 29679
پرینت

ترکیه خواستار بازرسی کنسولگری عربستان در استانبول شد

دولت ترکیه خواستار بازرسی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول در ارتباط با پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه ‌نگار سعودی، شده‌است.

رسانه های ترکیه گزارش کرده اند این درخواست در جریان فراخواندن سفیر عربستان به وزارت امور خارجه ترکیه مطرح شده است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مشهور و منتقد سعودی که با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست همکاری می‌کرد، از حدود یک هفته پیش و بعد از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه ناپدید و سپس جسدش بی جانش پیدا شده است.

مقام‌های ترکیه بر این باروند که کنسولگری عربستان در قتل وی دست داد زیرا آقای خاشقجی بعد از ورود به کنسولگری ناپدید و به قتل رسیده است.

سفیر عربستان در آنکارا روز یکشنبه ۷ اکتبر برابر با ۱۵ میزان به وزارت خارجه ترکیه احضار شد و درخواست دولت ترکیه به وی ابلاغ گردیده و خواهان همکاری کامل عربستان در این پرونده را به اطلاع سعودی‌ها رسانده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، امروز دوشنبه ۱۶ میزان اعلام کرد که پرونده آقای خاشقجی را از نزدیک دنبال می‌کند.

پلیس ترکیه که در حال تحقیق درباره این پرونده است در بیانیه‌ای اعلام کرده که ۱۵ شهروند سعودی، از جمله تعدادی از مقامات این کشور با دو پرواز به استانبول رفته و موقع حضور آقای خاشقجی درکنسولگری وارد آنجا شده بودند.

روزنامه صباح ترکیه نوشته است مظنون اصلی دو خودرو ون سیاه‌رنگ متعلق به کنسولگری عربستان است.

به گزارش این روزنامه این دو خودرو جزو شش خودرویی بودند که در آن روز هم‌زمان از کنسولگری خارج شدند و به دو جهت مختلف حرکت کردند.

به نظر می رسد رژیم سعودی در مخمصه بدی گیر افتاده و دست به اشتباه بزرگی زده است. این پرونده می تواند برای آنها گران تمام شود  و روابط عربستان با ترکیه و برخی کشورهای غربی را مخدوش کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.