• انتشار: 7 اکتبر 2017
  • ساعت: 09:01
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 24941
پرینت

ترکیه به زودی میزبان گفتگوها میان دولت افغانستان و یک شاخه طالبان می شود

یک وزیر اسبق طالبان گفته است که به زودی ترکیه میزبان گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و یک شاخه از گروه طالبان خواهد بود.

این وزیر اسبق گروه طالبان که خواست نامی از او برده نشود به دیلی تایمز پاکستان گفته است که حزب اسلامی گلبدین حکمتیار نقشی کلیدی برای میانجی گری میان این شاخه جدا شده طالبان (شورای عالی امارت اسلامی افغانستان) و دولت افغانستان ایفا کرده است.

وی افزود نمایندگانی از شورای عالی امارت اسلامی افغانستان و نمایندگانی از شورای عالی صلح دولت افغانستان تاکنون چندین دور گفتگو و مذاکره با یکدیگر داشته اند و قرار است دور بعدی این مذاکرات در شهر استانبول ترکیه برگزار گردد.

به گفته ی وی، «ملا عبدالروف» معاون اول ملا محمد رسول رهبر گروه جدا شده طالبان و «مولوی عبدالحلیم» مسئولیت رهبری تیم مذاکره کننده از جانب طالبان و عبدالبصیر نمایندگی از شورای عالی صلح دولت افغانستان را در این گفتگوها بر عهده دارند. همایون جریر داماد گلبدین حکمتیار و انجینر فیروز برادرزاده حکمتیار در این گفتگوها میانجی می کنند.

لازم به ذکر است که ملا محمد رسول یک تن از فرماندهان سابق طالبان بود که پس از اعلام مرگ ملا محمد عمر بنیانگذار طالبان با ملا اختر منصور جانشین او بیعت نکرد و خود شاخه های جداگانه از طالبان را تحت رهبری خودش تاسیس کرد. ملا رسول پس از یک نبرد میان خودی گروه طالبان، به پاکستان گریخته بود توسط مقامات پاکستانی در ماه مارچ سال گذشته میلادی دستگیر شد و همچنان در بازداشت مقامات پاکستانی قرار دارد.

گروه ملا محمد رسول عمدتا در ولایات هرات، فراه، بادغیس، فاریاب، ارزگان و هلمند فعالیت دارد.

در همین حال ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان تاکنون در خصوص این گزارش اظهار نظری نکرده و به پرسش در این خصوص نیز جواب نداده است.

مقامات ترکیه نیز تاکنون در خصوص این گزارش اظهار نظری نکرده و به پرسش در این خصوص نیز جواب نداده اند.

ترکیه در حال حاضر ۵۵۸ سرباز در قالب ماموریت حمایت قاطع ناتو برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان به منظور نبرد با گروه طالبان در افغانستان دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.