سیاست

ترکیه: بدون دولت همه شمول، توافقی برای مدیریت فرودگاه کابل نخواهیم کرد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز گذشته (یکشنبه ۴ میزان) گفت پیش از هر گونه توافقی در خصوص کنترل و مدیریت فرودگاه کابل، ترکیه انتظار دارد دولتی همه شمول در افغانستان شکل بگیرد.

اردوغان به شبکه سی بی اس گفت: “دولت در افغانستان همه شمول نیست و از تمامی جناح ها در افغانستان نمایندگی نمی کند؛ بنابراین تا زمانی که این گونه باشد ما در افغانستان حضور نخواهیم یافت، اما اگر دولت همه شمول گردد، آن وقت می توانیم به آنجا برویم.”

او افزود “انتظار داریم زنان نیز در افغانستان در تمامی جنبه های زندگی فعالانه حضور داشته باشند؛ و هر زمان زنان افغانستان این حضور فعال در تمامی جنبه های زندگی را یافتند ما از آنها حمایت می کنیم.”

لازم به ذکر است که در روزهای پیش از روی کار آمدن طالبان، مذاکرات برای بدست گرفتن کنترل و مدیریت میدان هوایی کابل توسط ترکیه میان دولت افغانستان و این کشور در جریان بود که اما با سقوط دولت، این مذاکرات نیمه تمام ماند و ترکیه نیز مانند دیگر کشورهای غربی، سربازهای مستقرش در افغانستان را خارج ساخت.

پس از سقوط دولت و هجوم مردم به سمت فرودگاه به امید یافتن راهی برای خروج از کشور و همچنین همزمانی عملیات تخلیه شهروندان خارجی و همکاران افغان آنها، بخش هایی از میدان هوایی کابل دچار آسیب گردید.

پس از اتمام عملیات تخلیه نیروهای خارجی در ۳۱ اگست (۹ سنبله) یک هواپیمای قطری حامل یک تیم فنی از آن کشور وارد کابل شد و گفته شد که با همکاری کشور ترکیه به دنبال بازسازی و راه اندازی مجدد فرودگاه کابل هستند.

پس از گذشت حدود یک ماه از آن تاریخ، روز گذشته (یکشنبه ۴ میزان) عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه طالبان در بیانیه ای از شرکت های هوایی خواست تا پروازهای بین المللی شان را از کابل از سر بگیرند زیرا به گفته ی او تمامی موانع و مشکلات در فرودگاه حل شده است.

چند ساعت بعد از این بیانیه وزارت خارجه طالبان، رئیس اداره هوانوردی ملکی پاکستان اعلام کرد که به شرکت هوایی کام ایر (شرکت هوایی خصوصی افغانستان) اجازه داده است تا پروازهایش در مسیر اسلام آباد – کابل را از سر بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا