سیاست

ترکیه: امیدواریم یک دولت فراگیر در افغانستان شکل گیرد

وزیر خارجه ترکیه روز گذشته در نشست سازمان ملل درباره افغانستان به میزبانی ژنو با تأکید بر لزوم برقراری امنیت در این کشور برای ارسال کمک ها گفت: امیدواریم یک دولت فراگیر در افغانستان تشکیل شود.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه طی سخنانی در نشست مجازی سازمان ملل با موضوع «وضعیت انسانی در افغانستان» به میزبانی ژنو سوییس گفت: اخیراً دولت موقت (در افغانستان) اعلام شده است. طالبان گفته این یک دولت انتقالی است. امیدواریم ساختاری تشکیل شود که واقعاً فراگیر باشد و نماینده تمام اقشار جامعه در این کشور باشد.

وزیر امور خارجه ترکیه در این باره ادامه داد: ترکیه از دهه ۱۹۲۰ از تلاش‌ها برای ثبات و توسعه افغانستان حمایت می‌کند. امروز نیز از طریق سازمان هلال احمر ترکیه به ارائه کمک‌های بشردوستانه برای مردم افغانستان ادامه می‌دهیم. با بهبود شرایط، به این حمایت‌ها ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به حمایت ترکیه از فراخوان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای مداخله موثر در وضعیت انسانی در افغانستان اضافه کرد: پیش‌شرط این امر نیز امنیت است. سازمان‌های بشردوستانه باید بتوانند فعالیت‌های خود برای نیازمندان را در امنیت و بدون مانع انجام دهند. امیدواریم دولت فعلی در افغانستان نیز نقش خود در این زمینه را ایفا کند.

مولود چاووش‌اوغلو حمایت بشردوستانه از مردم افغانستان را یک وظیفه اخلاقی عنوان کرد و افزود: فاصله میان کشورهایمان و افغانستان نباید ما را گمراه کند. بحران انسانی و امنیتی در افغانستان تمام جهان را به‌طور مستقیم متاثر خواهد کرد. بنابراین، الان باید با هم عمل کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا