سیاستِتیتر یک

ترکیه از صلح دائمی، عادلانه و قابل تطبیق در افغانستان حمایت می‌کند/ طالبان مانع اصلی صلح!+عکس

در این دیدار که روز گذشته در استانبول صورت گرفت، ترکیه حمایت خود از پروسه صلح عادلانه و قابل تطبیق در افغانستان را اعلام کرد.

 رجب طیب اردوغان در این  دیدار گفت: «افغانستان و ترکیه روابط و پیوندهای تاریخی و دیرینه‌ای دارند و صلح و ثبات در افغانستان برای ترکیه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.»
رییس جمهور ترکیه افزود کشورش از آغاز به کار پارلمان جدید افغانستان استقبال می‌کند و آن را گامی در راه تحکیم مردم‌سالاری در افغانستان تلقی می‌نماید. 
رییس جمهور ترکیه در بخش دیگری از صحبت‌های خود افزود: «ترکیه همیشه در کنار مردم و حکومت افغانستان قراردارد و به کمک‌ها و همکاری‌های خویش به افغانستان همچنان ادامه می‌دهد.»
رییس جمهور ترکیه به تلاش‌های صلح در افغانستان اشاره کرد و گفت: «کشورش از تلاش‌ها برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان حمایت می‌کند، خواهان برقراری صلح دایمی، عادلانه و قابل تطبیق در افغانستان می‌باشد و در این راستا بر اقدام و تصمیم مسوولانه همه طرف‌ها تأکید می‌کند.»
آقای اردوغان تأکید کرد ترکیه از برگزاری انتخابات آزاد و با اعتبار در افغانستان حمایت می‌کند و آن را گامی در مسیر صلح و ثبات در افغانستان و منطقه می‌داند.
رییس جمهور ترکیه همچنان از همکاری‌ حکومت افغانستان در انتقال مسوولیت‌های مکتب‌های افغان-ترک به بنیاد معارف ترکیه تشکر و قدردانی کرد.
آقای اردوغان افزود از میزان تجارت و سرمایه‌گذاری میان دو کشور با توجه به میزان نفوس دو کشور راضی نیست و این روند باید سرعت بیش‌تری پیدا کند.

 رییس جمهور ترکیه همچنین تأکید کرد شرکت‌های ترکی در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

آقای اردوغان گفت: «امیدواریم حکومت افغانستان در زمینه فراهم‌سازی سهولت‌های لازم به این شرکت‌های ترکی همکاری نماید. ترکیه آماده‌است طبق نیازهای افغانستان سرمایه‌گذاری نماید و صادرات و وارادات خویش را تنظیم کند.»

طالبان، مانع اصلی صلح!

داکتر عبدالله عبدالله نیز طی سخنانی افتتاح بزرگترین مسجد دنیا در ترکیه را یکی دیگر از دستاوردهای بزرگ رییس جمهور اردوغان دانست و گفت روابط میان ترکیه و افغانستان تاریخی،‌ دوستانه و استوار بر مشترکات و ارزش‌های دینی،‌ فرهنگی و تاریخی‌ست.

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی ترکیه را یکی از متحدان استراتیژیک و دایمی افغانستان خواند.
داکتر عبدالله عبدالله با ارایه تصویری روشن از وضعیت سیاسی-امنیتی در افغانستان از کمک‌ها و حضور پررنگ ترکیه در افغانستان در عرصه بازسازی و تلاش برای استقرار صلح در کنار دیگر متحدان بین‌المللی افغانستان تشکر و قدردانی کرد.
رییس اجرایی همچنان از حمایت ترکیه از تلاش‌ها برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان به نیکی یاد کرد و طالبان را مانع اصلی دست یافتن به صلح خواند. رییس اجرایی در صحبت‌های خود در این زمینه افزود: «تلاش‌های جدی از سوی ایالات متحده امریکا برای دست‌یافتن به صلح آغاز شده است. در این راستا مذاکرات میان نمایندگان ایالات متحده و طالبان ادامه دارد. حکومت و مردم افغانستان به صلح عادلانه و پایدار متعهد اند. اما طالبان هنوز مانع اصلی صلح هستند چون به مذاکرات بین‌الافغانی همه شمول و رودررو با حکومت و مردم افغانستان آماده نیستند.»

رییس اجرایی درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان نیز افزود حکومت به برگزاری یک انتخابات شفاف و با اعتبار متعهد است و تلاش‌ها در این راستا از سوی کمیسیون‌های مستقل انتخابات ادامه دارد.
رییس اجرایی از همکاری حکومت افغانستان در انتقال مکاتب افغان-ترک به بنیاد معارف ترکیه اطمینان داد و گفت: «وزارت معارف افغانستان و دیگر نهادهای ذیربط برای نهایی ساختن این روند کار می‌کنند.»
وی از علاقمندی رییس جمهور ترکیه برای افزایش سرمایه‌گذاری و تجارت میان دو کشور استقبال کرد، آمادگی افغانستان را در این زمنیه اعلان نمود و وعده سپرد گام‌های عملی در این زمینه از سوی وزارت‌ها و نهادی ذیربط با همکاری سفارت‌های دو کشور برداشته شود.

رییس اجرایی افزایش مبادلات تجارتی و سرمایه‌گذاری میان دو کشور را گامی در مسیر اتصال و همگرایی منطقه‌یی خواند که از طریق برنامه‌های مختلف به شمول روند استانبول دنبال می‌گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا