• انتشار: ۱۱ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۷:۴۴
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 11754
پرینت
وزیر ترانسپورت تاجیکستان:

“ترکمنستان هنوز پروژه ساخت خط آهن تات (ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان) را تایید نکرده است”

مقامات در وزارت ترانسپورت تاجیکستان می گویند که ترکمنستان پس از گذشت تقریبا دو سال هنوز پروژه ساخت خط آهن تات (ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان) را تایید نکرده است.

شیرعلی گنجالزاده وزیر ترانسپورت تاجیکستان در نشستی خبری در دوشنبه گفت طرف های افغانستان و تاجیکستان پروتکل مربوط به این پروژه را در سال ۲۰۱۴ با یکدیگر به امضا رساندند، و پس از ان به ترکمنستان ارائه کردند تا آنها نیز ملاحظات خود را روی پروژه داشته باشند.

وی گفت “هر زمان که به وزارت ترانسپورت ترکمنستان مراجعه می کنیم، انها می گویند که همچنان در حال بررسی پروژه هستند.”

وزیر ترانسپورت تاجیکستان گفت که امان الله حکمت الله رئیس سابق خط آهن تاجیکستان در ۲۹ جنوری ۲۰۱۴ در نشستی به خبرنگاران گفته بود که افغانستان و تاجیکستان با یکدیگر بر روی ریل گذاری قسمت افغانستان توافق کرده اند.

لازم به ذکر است که در ان زمان، تاجیکستان پیشنهاد کرده بود که خط آهن از کلیف افغانستان شروع شده و به ایستگاه خوشادی در ولسوالی شهریتوس تاجیکستان امتداد یابد، و افغانستان نیز این پیشنهاد تاجیکستان را پذیرفته بود. افغانستان ابتدا این خط را از کلیف تا شیرخان بندر پیشنهاد کرده بود که به اعتقاد طرف تاجیکستانی این مسیر برای تاجران تاجیکستانی پرهزینه تر و طولانی تر بود.

اما وزیر خارجه ترکمنستان در ۳۱ جنوری سال ۲۰۱۴ با این طرح مخالفت کرد و گفت که تغییر مسیر این خط آهن که از سوی حکمت الله پیشنهاد شده، جانب گرایانه است و قابل قبول نمی باشد، زیرا این خط ضد تولیدی است.

گنجالزاده اما امروز گفت که طرف تاجیک و افغانی این پروژه با یکدیگر توافق کرده اند و پروتوکل مناسبی را نیز میان یکدیگر به امضا رسانده اند، که این پروتوکل برای ملاحظات به طرف ترکمنی هم ارسال شده است.

از سویی دیگر، وضعیت امنیتی در افغانستان نیز سبب تاخیرهایی در اجرایی شدن این پروژه شده است.

عثمان قلندروف معاون ریاست خط آهن تاجیکستان در ۲۷ جولای در نشستی به خبرنگاران گفت بانک انکشاف آسیایی حمیات مالی اش را برای این پروژه به حالت تعلیق در آورده است، زیرا خطر امنیتی در افغانستان برای این پروژه وجود دارد.

قلندروف گفت “ما آماده ایم تا ساخت راه آهن را در قسمت خودمان شروع کنیم، اما همه چیز به افغانستان بستگی دارد.”

سی سی یو رئیس بانک انکشاف آسیایی برای تاجیکستان در ۱۵ دسامبر سال ۲۰۱۵ به خبرنگاران گفت این بانک حمایت های مالی اش را برای این پروژه بدلایل افزایش تنش ها در افغانستان به حالت تعلیق در آورده است.

آقای سی سی یو افزود “گرچه ترکمنستان کار ساخت این خط آهن مشترک را در قسمت خودش تکمیل کرده است، اما ما تصمیم نداریم از پروژه خط آهنی حمایت مالی کنیم که از کشوری مانند افغانستان که وضعیت امنیت اش تضمین شده نیست عبور می کند.”

وی در آن زمان علاوه کرد هر زمان که وضعیت امنیتی در افغانستان بهبود یابد، حمایت مالی به این پروژه را از سر می گیرند.

لازم به ذکر است که یادداشت تفاهم ساخت این خط آهن مشترک که سه کشور ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان را به هم متصل می کند، در بیستم مارچ سال ۲۰۱۳ میان روسای جمهور وقت این کشورها در عشق آباد پایتخت ترکمنستان به امضا رسید.

این خط آهن ۴۰۰ کیلومتر طول دارد و قرار است شهرهای آقینه-اندخوی افغانستان را به آتامرات-یامامنظر در ترکمنستان و پنج در تاجیکستان متصل کند.
کار ساخت این پروژه نیز در ۵ جون سال ۲۰۱۳ توسط روسای جمهور سه کشور رسما آغاز شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.