• انتشار: 12 سپتامبر 2020
  • ساعت: 14:35
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 48421
پرینت
عبدالله در مراسم افتتاحیه مذاکرات بین الافغانی در دوحه

تروریزم برای همه خطرناک است

عبدالله عبداالله تاکید کرد وی و هیات همراهش با هدف ختم جنگ چهل ساله به قطر سفر کرده است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه ملی در سخنان خود در مراسم افتاحیه گفتگوهای ببین‌الافغانی گفت حکومت افغانستان در تلاش است تا از راه مسالمت آمیز به صلح دست یابد.

رییس شورای مصالحه ملی اظهار کرد طرفین باید به صداقت کامل به اراده آزاد مردم افغانستان احترام بگذارند.

رییس شورای مصالحه ملی بیان داشت: «تروریزم نه ‌تنها برای افغانستان بلکه برای تمام جهان خطر است. جنگ برنده ندارد و ما کوشش می‌کنیم تا راه مسالمت‌آمیز به صلح دست یابیم.»

وی همچنان تاکید کرد او و هیات همراهش به هدف ختم جنگ ۴۰ ساله و جلوگیری از خون‌ریزی به قطر سفر کرده است.

آقای عبدالله افزود: «خواست اساسی مردم ما این‌ست که جنگ پایان یابد و ما باید ثابت کنیم که ما به صلح متعهد هستیم.»

وی ابراز امیدواری کرد از این که حکومت افغانستان و گروه طالبان به منازعه چندین ساله خود به مثابه دو برادر خاتمه دهند و افغانستان را از بحران روان نجات دهند.

رییس شورای مصالحه ملی بر حفظ و توسعه‌ی دستاوردهای دو دهه گذشته تاکید کرد و افزود یقین کامل داریم صلح میان حکومت افغانستان و تحریک طالبان، باعث اتحاد بزرگ ملی برای تامین ثبات پایدار در کشور شده و قدرت و توان قوای دفاعی و امنیتی افغانستان را در برابر تهدیدات داخلی و بیرونی به مراتب افزایش می‌دهد.

او با اشاره به تغییرات به میان آمده در اجتماع طی سال های اخیر گفت برگشت به گذشته برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

وی بیان داشت: «مسایلی مانند قانون اساسی افغانستان، مردم‌سالاری، انتخابات، آزادی بیان، حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها، حاکمیت قانون، حقوق مدنی و حقوق بشر از دستاوردهای بزرگ مردم افغانستان اند.»

عبدالله اظهار داشت استفاده از فرصت‌های موجود در کشور و در منطقه منوط به صلح می‌باشد و این تحول می‌تواند نقش عمده‌ای در بهبود وضع اقتصادی مردم منطقه داشته باشد و صلح می تواند سسب جلب سرمایه گذاری در کشور شود.

گفتگوهای بین‌الافغانی با حضور مقامات و هیات مذاکراتی افغانستان، نمایندگان و رهبری گروه طالبان، نمایندگان ایالات متحده امریکا، وزیر خارجه قطر و مقامات چندین کشور دیگر امروز به گونه رسمی افتتاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.