• انتشار: ۱ عقرب ۱۳۹۸
  • ساعت: ۰۷:۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38918
پرینت

ترودو برای دومین بار نخست وزیر کانادا شد

آقای ترودو در مقر حزب لیبرال در مونترال گفت او مبارزه با تغییرات اقلیمی را در اولویت برنامه دولت خود قرار خواهد داد. نخست‌وزیر کانادا، تغییرات اقلیمی را بزرگ‌ترین چالش زمان حاضر خوانده است.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در جمع هواداران خود حاضر شده و گفت مردم کشورش با انتخاب مجدد او در انتخابات دوشنبه، به نفع یک برنامه مترقی رای دادند.

آقای ترودو در مقر حزب لیبرال در مونترال گفت او مبارزه با تغییرات اقلیمی را در اولویت برنامه دولت خود قرار خواهد داد. نخست‌وزیر کانادا، تغییرات اقلیمی را بزرگ‌ترین چالش زمان حاضر خوانده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به آقای ترودو تبریک گفته است.

با شمارش تقریبا همه آرا، حزب لیبرال بیشترین کرسی را در پارلمان به دست آورده‌ اما نتوانسته حائز اکثریت کرسی‌ها شود.

احتمالا آقای ترودو تلاش خواهد کرد با حزب دموکراتیک نو ائتلاف کند.

مجلس عوام پارلمان کانادا ۳۳۸ کرسی دارد.

علی احساسی، نماینده ایرانی‌تبار از حزب لیبرال توانسته یک بار دیگر از حوزه ویلودیل در تورنتو وارد مجلس شود اما مجید جوهری که دور قبل توانسته بود به مجلس راه یابد این بار شکست خورده است.

مریم منصف، نماینده افغان‌ تبار مجلس کانادا هم بار دیگر از حزب لیبرال به مجلس راه یافته است. او به نمایندگی از منطقه پیتربرو در ایالت انتاریو به مجلس این کشور راه می‌یابد.

خانم منصف در سال ۲۰۱۶ به عنوان اولین عضو افغان تبار وارد کابینه جاستین ترودو شد و به عنوان وزیر نهادهاى دموکراتیک فعالیت کرد.

در این انتخابات، لیبرال‌ها سهم کمتری از آراء عمومی نسبت به اصلی‌ترین رقیب خود – حزب محافظه کار کسب کردند.

آقای ترودو از رای‌دهندگان تشکر کرده و خطاب به افرادی که به او رای نداده‌اند گفته است دولت او برای همه کار خواهد کرد.

اگرچه آقای ترودو نتوانسته در انتخابات صاحب اکثریت آرا شود اما این نتایج برای اندرو شییر، رهبر حزب محافظه‌کار ناامیدکننده است.

انتخابات روز دوشنبه یک همه‌پرسی در مورد عملکرد آقای ترودو تلقی می‌شد.

در انتخابات دور پیش حزب لیبرال به رهبری آقای ترودو با کسب ۱۸۴ کرسی به یک پیروزی تاریخی رسید و به حاکمیت چند ساله حزب محافظه کار پایان داد.

محبوبیت آقای ترودو در دو سال گذشته در پی چندین رسوایی کاهش یافت. اخیرا او در جریان مبارزات انتخاباتی مجبور شد به خاطر حاضر شدن در یک مهمانی با صورتی سیاه کرده عذرخواهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.