• انتشار: ۲۰ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۴۰
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 67735
پرینت

تروئیکای توسعه یافته در پاکستان؛ طالبان برای تشکیل دولت همه شمول تحت فشار قرار می گیرند

اعضای تروئیکای توسعه یافته که امروز در پاکستان گردهم آمده اند به طالبان برای عمل تعهداتشان به شمول تشکیل یک دولت همه شمول فشار لازم را وارد خواهند کرد.

نشست تروئیکای توسعه یافته در حالی امروز در اسلام آباد آغاز شده که انتظار می رود کشورهای شرکت کننده به شمول امریکا فشار لازم بر طالبان برای تشکیل همه شمول در افغانستان را وارد کنند.

افغانستان اگرچه عضو تروئیکا نیست اما وزیر امور خارجه امارت اسلامی به دعوت پاکستان در این نشست حضور یافته است.

در اولین نشست تروئیکای توسعه یافته پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان نمایندگان ویژه پاکستان، چین، روسیه و امریکا و پاکستان حضور به هم رسانده اند.

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند دیپلمات‌های ارشد پاکستان، چین، روسیه و امریکا به عنوان اعضای تروئیکای توسعه‌یافته درصدد فشار بر دولت موقت طالبان هستند تا این گروه به تعهدات خود شامل تشکیل دولت فراگیر، حمایت از زنان و پاسداری از حقوق بشر و عدم استفاده مجدد از خاک افغانستان توسط گروه‌های تروریستی علیه سایر کشورها، عمل کند. روزنامه پاکستانی اکسپرس تربیون به نقل از یک مقام ارشد دیپلماتیک غربی نوشته است دولت موقت طالبان تاکنون نتوانسته است شرایط را برآورده کند.

این دیپلمات امکان به رسمیت شناختن فوری دولت طالبان را رد کرده و گفته است: «ما می‌خواهیم صرفا به جای سخنان، شاهد گام عملی طالبان باشیم».

این دیپلمات غربی اضافه کرده جامعه جهانی مشتاق به تعامل با طالبان با هدف جلوگیری از تشدید اوضاع در افغانستان و یا بحران انسانی در این کشور است.

اکسپرس تربیون همچنین به نقل از یک مقام پاکستانی تأیید کرد مسئله به رسمیت شناختن دولت موقت طالبان در مراحل بعدی مطرح خواهد شد، زیرا در مرحله کنونی مسئله کلیدی ایجاد اجماع منطقه‌ای و بین المللی است.

این مقام آگاه گفته پاکستان همگام با جامعه بین‌المللی عمل خواهد کرد و دیدگاه خود را مبنی بر اینکه دولت طالبان نیاز به انجام کارهای بیشتر دارد، به اشتراک خواهد گذاشت.

تاکنون هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است. ذبیح الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان دیروز در نشست خبری‌اش گفت مساله به رسمیت‌شناختن حکومت افغانستان از سوی کشورها در آستانه حل‌شدن قرار دارد.

او با اشاره به آغاز کار نماینده ویژه تازه امریکا برای افغانستان گفت وی روابط خوبی با «امارت اسلامی» دارد و انتظار می‌رود روابط امریکا و طالبان بهتر شود.

گفتنی است قرار است توماس وست؛ نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان با متقی در پاکستان دیدار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.