• انتشار: 27 ژانویه 2020
  • ساعت: 12:44
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 41179
پرینت
افشاگری بولتون در کتاب تازه اش

ترامپ کمک نظامی امریکا به اوکراین را مشروط کرده بود

آقای بولتون در کتابش می‌نویسد: «دونالد ترامپ در اوت ۲۰۱۹ به مشاورانش در کاخ سفید اطلاع داده که قصد دارد مسدود کردن کمک‌های نظامی به اوکراین را ادامه دهد تا رهبران این کشور به تحقیقات درباره فساد مالی احتمالی پسر جو بایدن در اوکراین کمک کنند.»

جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، در کتابی که هنوز منتشر نکرده است تایید می‌کند که دونالد ترامپ کمک‌های نظامی به اوکراین را متوقف کرده تا کی‌یف را برای کمک به پرونده فساد مالی پسر جو بایدن تحت فشار بگذارد.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی مدعی شده به بخشی از کتاب جان بولتون دست یافته که موضوع مناقشه برانگیز درباره دونالد ترامپ را تایید می‌کند. کتاب مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا هنوز روانه بازار نشده است.

آقای بولتون در این خصوص می‌نویسد: «دونالد ترامپ در اوت ۲۰۱۹ به مشاورانش در کاخ سفید اطلاع داده که قصد دارد مسدود کردن کمک‌های نظامی به اوکراین را ادامه دهد تا رهبران این کشور به تحقیقات درباره فساد مالی احتمالی پسر جو بایدن در اوکراین کمک کنند.»

جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهوری آمریکا، یکی از اصلی‌ترین رقبای احتمالی دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری خواهد بود.

دموکرات‌ها با دست‌آویز قرار دادن همین پرونده، توانستند پرونده استیضاح دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان را با رای مثبت راهی مجلس سنا کنند.

در بخش دیگری از گزارش نیویورک تایمز به مخالفت‌های جان بولتون در خصوص نقش و عملکرد رودی جولیانی (سفیر پیشین ترامپ) در خصوص اوکراین اشاره شده است.

جان بولتون در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ و تنها چند ماه پس از ماجرای اوکراین از سوی دونالد ترامپ اخراج شد. این در حالی بود که آقای بولتون مدعی شده بود خود از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید استعفا داده است.

انتشار این جزئیات و تایید جان بولتون درباره آنچه میان ترامپ و دولت اوکراین گذشته است، می‌تواند در فرآیند استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در مجلس سنا موثر باشد. آقای بولتون در حالی اعلام کرده حاضر به شهادت در کنگره است که جمهوری‌خواهان مجلس سنا با حضور او به عنوان شاهد مخالفت کرده‌اند.

۲۲ ژانویه ۲۰۲۰، اعضای مجلس سنا پس از ۱۳ ساعت بحث و گفتگو، قواعد مربوط به پرونده استیضاح دونالد ترامپ را تصویب کردند و از آن زمان، ۱۰۰ سناتور آمریکایی در حال بررسی و شنیدن نظرات مخالفان و مدافعان استیضاح رئیس جمهوری آمریکا هستند.

موافقان برکناری آقای ترامپ کار دشواری در پیش دارند، چرا که آنها برای این امر به دو سوم آرای سناتورها یعنی ۶۷ رای احتیاج دارند. این در حالی است که سهم دموکرات‌ها از مجلس سنا تنها ۴۷ صندلی است و جمهوری‌خواهان ۵۳ کرسی را به خود اختصاص داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.