• انتشار: ۲۶ سنبله ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۶:۴۹
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 63414
پرینت

ترامپ پس از شکست در انتخابات با طالبان توافقنامه ای محرمانه امضا کرده بود

دونالد ترامپ پس از اعلام شکستش در انتخابات ریاست جمهوری و پیش از آنکه دولت را به جو بایدن تحویل دهد، توافقنامه ای محرمانه با گروه طالبان به امضا رسانده بود.

«باب وود وارد» با همکاری یک خبرنگار به نام «روبرت کوستا» در کتاب تازه اش نوشته است که دونالد ترامپ رئیس جمهور قبلی آمریکا پس از آنکه در انتخابات ریاست جمهوری نتیجه را به جو بایدن واگذار کرد، توافقنامه ای محرمانه با گروه طالبان به امضا رساند که به موجب آن آمریکا متعهد بود تمامی سربازان خود را تا تاریخ ۱۵ جنوری سال ۲۰۲۱ (۲۶ جدی ۱۳۹۹) از افغانستان خارج کند.

لازم به ذکر است که باب وودوارد نویسنده و خبرنگار آمریکایی در سال ۱۹۷۲ میلادی نیز نقش اصلی در فاش شدن ماجرای رسوایی «واترگیت» و استعفای ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا داشت.

ترامپ این توافقنامه محرمانه را تنها هشت روز پس از شکست در انتخابات امضا کرده بود و تنها پنج روز قبل از آنکه دولت را به جو بایدن تحویل دهد مفاد آن باید اجرا می شد.

باب وودوارد اما در کتابش می نویسد پس از آنکه مشاوران ارشد امنیتی ترامپ و مقام های ارشد نظامی از این توافقنامه اطلاع یافتند به سرعت با ترامپ دیدارهایی برگزار کرده و آن را لغو کردند.

این توافقنامه که تاریخ آن ۱۱ نوامبر سال ۲۰۲۰ است (۸ روز پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا) به سرپرست وزارت دفاع آمریکا هدایت داده بود تا تمامی نیروهای نظامی از افغانستان و سومالیا تا تاریخ ۱۵ جنوری سالی ۲۰۲۱ خارج گردند. (جو بایدن در تاریخ ۲۰ جنوری کاخ سفید را از ترامپ تحویل گرفت)

براساس کتاب، این توافقنامه سبب تعجب جنرال «مارک الکساندر میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و همچنین جنرال کریس میلر سرپرست وقت وزارت دفاع و رئیس کارکنان او «کاش پتل» شده بود.

دیلی میل در این خصوص می نویسد جنرال مارک میلی در آن زمان با عصبانیت به کریس میلر و کاش پتل می گوید “واقعا مزخرف است. من فورا رئیس جمهور را می بینم، شما میایید یا نه.”

جنرال مارک میلی سپس توافقنامه را به «رابرت او برایان» مشاور امنیت ملی ترامپ نشان می دهد که او نیز متعجب می گردد.

برایان پیش دونالد ترامپ می رود و ترامپ به او می گوید که توافقنامه را امضا کرده است؛ اما برایان به ترامپ می گوید باید با اعضای تیم ارشد امنیتی اش فورا جلسه ای برگزار کند.

پس از آن رابرت او برایان در جلسه ای با سران ارشد ارتش آمریکا می گوید: “به این موضوع رسیدگی کردیم؛ اشتباه شده بود و توافقنامه هم اکنون لغو شده است.”

تمامی این اتفاقات در حالی رخ داده است که در کتابی دیگر از جنرال مارک الکساندر میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نقل شده بود که او ترس از «زوال عقل» دونالد ترامپ پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری دارد.

دونالد ترامپ اما چندی پیش در واکنش به این گفته های مارک میلی، او را خائن خوانده بود.

این گزارش در حالی مطرح می گردد که پس از خروج نظامی آمریکا از افغانستان، بسیاری ها از سیاست خروج جو بایدن از افغانستان انتقاد کردند؛ اما یکی از تندترین منتقدین آن دونالد ترامپ بود.

ترامپ در واکنش به گزارش های مطرح شده مبنی بر دست یابی طالبان به تجهیزات نظامی آمریکا و ارتش افغانستان در توییتی نوشته بود طالبان هم اکنون بیش از ۸۵ میلیارد دالر تجهیزات نظامی پیشرفته در اختیار دارند که تمامی آنها از پول مالیات مردم آمریکا به آنها داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.