• انتشار: 17 آگوست 2019
  • ساعت: 12:23
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 36824
پرینت

ترامپ و عمران خان در مورد صلح افغانستان گفت و گو کردند

بر اساس اعلام مقامات پاکستانی، دونالد ترامپ و عمران خان در تماسی تلفنی که روز گذشته صورت گرفت در مورد صلح افغانستان گفت و گو کرده اند.

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد آقای ترامپ روز گذشته (جمعه، ۲۵ اسد) در یک تماس تلفنی در مورد وضعیت جاری صلح افغانستان با عمران خان گفتگو کرده است.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان بیان داشت دو طرف بر پیشبرد مشترک روند صلح افغانستان و ارتباط دوامدار در این مورد، تاکید کرده‌اند.

جزئیات بیشتر این گفتگو منتشر نشده است.

اما؛ این تماس تلفنی پس از دیدار آقای ترامپ با مشاوران و مقام‌های ارشد دولت امریکا انجام شده است.

رسانه‌های امریکایی روز گذشته از ملاقات دونالد ترامپ رییس جمهور این کشور با مشاوران و مقام‌های ارشد امنیتی امریکا، در مورد صلح افغانستان خبردادند.

هدف این دیدار بررسی روند صلح امریکا با طالبان و چگونگی خروج احتمالی نیروهای امریکایی و دریافت یک راه حل برای جنگ افغانستان عنوان شده است.

در این دیدار، مایک پنس معاون ریاست جمهوری، مایک پمپیو وزیر خارجه، مارک ایسپر وزیر دفاع، جان بولتون مشاور امنیت ملی، جینا هاسپل رییس اداره استخبارات مرکزی، زلمی خلیل‌زاد و جوزف دانفورد رییس ستاد ارتش امریکا حضور داشته‌اند.

دقایقی پس از پایان این نشست، دونالد ترامپ در تویت کوتاهی نوشته که یک “ملاقات بسیار خوب” را در مورد افغانستان با مشاورانش داشته است.

آقای ترامپ افزوده که ملاقات کنندگان مخالف ادامه جنگ افغانستان، منتظر انجام یک معامله هستند.

از سوی هم، قصر سپید در یک خبرنامه‌ای در این مورد گفته که “ما با ادامه همکاری نزدیک با حکومت افغانستان، برای دست‌یابی به یک موافقتنامه جامع صلح بشمول کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس متعهد می‌مانیم.”

در این اعلامیه افزوده شده که دولت امریکا باید اطمینان حاصل کند که از خاک افغانستان دیگر هرگز برای تهدید امریکا و یا سایر متحدانش استفاده نخواهد شد.

اعلامیه همچنین افزوده که دولت امریکا متعهد است تا افغان‌ها را به هدف کار برای صلح گردهم بیاورد.

این در حالی است که دورهشتم مذاکره امریکا و طالبان هفته گذشته به پایان رسید و دو طرف اعلام کردند که به توافق نهایی دست یافته؛ اما هیات مذاکره کننده دوجانب لازم دیده اند تا برای امضای توافقنامه صلح با مقام‌های بالاتر مشورت کنند.

پیش از این دولت امریکا گفته که تلاش دارد تا اول سپتمبر سال جاری میلادی صلح در افغانستان تامین گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.