• انتشار: 10 نوامبر 2020
  • ساعت: 10:42
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 50545
پرینت

ترامپ وزیر دفاع امریکا را برکنار کرد

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور را اخراج کرد. آقای ترامپ، روز دوشنبه (۱۹ عقرب)، در برگه‌ی توییترش نوشت: «مارک اسپر اخراج است و از خدمات او تشکر می‌کنم.»

آقای ترامپ، در مورد دلیل اخراج وزیر دفاع امریکا چیزی نگفته است.

دونالد ترامپ، در توییت دیگری، کریستوفر سی‌میلر را جایگزین اسپر و سرپرست وزارت دفاع معرفی کرده است. ترامپ نوشته است: «کرستوفر میلر، مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریزم است که همگان به او احترام دارند.»

ترامپ پس از آن این تصمیم را می‌گیرد که هفته‌ی گذشته، شبکه‌ی ان‌بی‌سی این کشور، گزارش داده بود استعفانامه‌ی وزیر دفاع آماده است؛ خبری که از سوی دست‌یار اسپر، رد و نادرست و گمراه کننده خوانده شد.

از چند ماه به این سو، روابط کاخ سفید و پنتاگون، دچار تیرگی شده است. نحوه‌ی برخورد با معترضان و تغییر نام پایگاه‌های نظامی امریکا، از موارد اختلافی ذکر شده است.

این دومین وزیر دفاعی ست که دونالد ترامپ در زمان ریاست‌‌جمهوری‌اش اخراج می‌کند. جنرال جیمز متیس، به خاطر خروج ناگهانی نیروهای امریکایی از سوریه، با دونالد ترامپ، دچار اختلاف شده بود.

قرار است با آمدن کریستوفر میلر، پنتاگون، به مدت دو ماه با سرپرست اداره شود؛ بعید است که در مدت باقی‌مانده از دوران ریاست‌جمهوری، ترامپ کسی را به عنوان نامزدوزیر وزارت دفاع به سنا به خاطر رای اعتماد معرفی کند.

دونالد ترامپ، با شکست در مقابل جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، قرار است در ۲۰ جنوری ۲۰۲۱ از قدرت کنار رفته جای خود را به رییس‌جمهور تازه بدهد. او اما، به نتیجه‌ی انتخابات معترض است و آن را قابل قبول نمی‌داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.