• انتشار: 15 سپتامبر 2019
  • ساعت: 11:44
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37752
پرینت

ترامپ: طالبان حالا به دنبال جبران اشتباه خود هستند

ترامپ همچنان گفت طالبان در روزهای اخیر به اندازه‌ای سرکوب می‌شوند که هیچگاه در گذشته این گونه سرکوب نشده بودند.

دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا به تازگی اعلام کرده است که گروه طالبان با کشتن دوازده نفر از جمله یک سرباز بزرگ امریکایی در کابل، اشتباه بزرگی انجام داده و اکنون نمی‌داند این اشتباه را چگونه جبران کند.

این حمله در تاریخ چهاردهم سنبله با استفاده از یک موتر بمب‌گذاری‌شده‌ی نوع «تونس» در ساحه‎‌ی «سرک مکروریان اول» در حوزه‌ی نهم امنیتی شهر کابل انجام شده بود.

آقای ترمپ شب گذشته (شنبه، ۲۳ سنبله) در یک پیام تویتری گفت: «قتل ۱۲ نفر از جمله یک سرباز بزرگ امریکایی، فکر خوبی نبود، شیوه‌های بهتری برای آغاز مذاکرات هست.»

او همچنان گفت طالبان در روزهای اخیر به اندازه‌ای سرکوب می‌شوند که هیچگاه در گذشته این گونه سرکوب نشده بودند.

رییس‌جمهور ترمپ در حالی از ناتوانی طالبان برای جبران اشتباه‌شان سخن گفته است که دو روز پس از حمله‌ی موتربمب طالبان در کابل (شانزدهم سنبله) اعلام کرد که مذاکرات صلح با طالبان را متوقف و دیدار با رهبران طالبان و رییس‌جمهور اشرف غنی در کمپ دیوید در امریکا را لغو کرده است.

در حالی که گروه طالبان پس از آن برای از سرگیری مذاکرات با امریکا تمایل نشان داده است، اما ترمپ گفته است که مذاکرات با طالبان «منتفی» است.

به دنبال توقف مذاکرات امریکا و طالبان، حکومت افغانستان نیز روز گذشته اعلام کرد در حال حاضر تلاش‌های مرتبط به صلح را متوقف کرده و به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ ششم میزان اولویت قایل شده است.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری در یک نشست خبری در کابل گفت پیشبرد روند صلح یکی از اولویت‌های حکومت منتخب آینده خواهد بود و این روند پس از مشوره‌های ملی، منطقوی و بین‌المللی توسط حکومت آینده‌ی افغانستان به پیش برده خواهد شد.

آقای صدیقی گفت: «به باور ما کلید مشروعیت صلح در برگزاری انتخابات است و صلح بدون مشروعیت تأمین شده نمی‌تواند و مشروعیت صلح نیز بدون انتخابات به‌میان نمی‌َآید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.