برگزیده هاسیاستِتیتر یک

ترامپ سرسختی طالبان را ستایش کرده و وعده داده بود که زندانی های آنان را آزاد می کند

«نشریه نیویورکر» گزارشی طولانی از نحوه سقوط دولت مورد حمایت امریکا در افغانستان منتشر کرده که در بخشی از آن براساس اسناد تازه کشف شده، گفته شده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین امریکا طی یک تماس تلفونی با ملا عبدالغنی برادر از اعضای هیات مذاکره کننده طالبان در آن زمان، “سرسختی طالبان” را ستایش کرده بود و وعده سپرده بود که با تحت فشار قرار دادن اشرف غنی، زندانی های آنان را آزاد می کند.

براساس گزارش، دونالد ترامپ اوایل سال گذشته میلادی این تماس تلفونی را با ملا عبدالغنی برادر برقرار کرده و در آن تماس اذعان داشته که طالبان بسیار سرسخت برای شکست هستند.  

گزارش به نقل از یک مقام ارشد سابق امریکا که این مکالمه تلفونی را شنیده، آورده است که دونالد ترامپ به ملا برادر گفته بود: «شما آدم ها مبارزان سرسختی هستید. چیزی است که از من بخواهید؟»

ملا برادر نیز در پاسخ گفته بود: «زندانی های ما را آزاد کنید.»

دونالد ترامپ سپس به ملا برادر پاسخ داده که از مایک پمپئو وزیر خارجه وقت امریکا خواهد خواست تا دولت اشرف غنی را برای آزادسازی این زندانیان تحت فشار قرار بگذارد.

پس از آن بود که اشرف غنی پس از چندین ماه تن به خواسته آمریکایی ها داد و لویه جرگه مشورتی صلح را برای تصمیم گیری درباره آزادی زندانیان خطرناک طالبان برگزار کرد.

لویه جرگه مشورتی صلح تابستان سال گذشته به ریاست استاد عبدالرب رسول سیاف و با اشتراک ۳۲۰۰ نفر برگزار می گردد و در نهایت رای مثبت به آزادی زندانیان طالبان می دهد.

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

  1. وای به حال افغانستان فقر بیچاره گی وتنگ دستی به اوج خود رسیده بی داد می کند.
    کشور های قدرتمند در تلاش موقعیت های استراتژیک خود هستند وبرای تطبیق پروژه های شان کشور مارا انتخاب کرده اند…
    وای به حال افغان های که نمی دانند…..

  2. البته امریکائیهارا خلیل زاد فریب داد وتازه فهمیدن که بیرون امدن ازافغانستان یک اشتباه تاریخی میباشد بقول متل معروف نجاست راخوردن بازدهن شان را پاک میکند

  3. آمریکاکه خود را ابرقدرت میداند بایک گروپ تروریستی مانندطالبان قرارداد امضاکرد نشان می‌دهدکه آمریکا هم تروریست است. این آمریکا ، و انگلیس خائنین و قاتلین مردم افغانستان استند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا