• انتشار: ۲۸ عقرب ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۰:۳۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50862
پرینت

ترامپ دستور خروج نصف نیروهای امریکایی از افغانستان را صادر کرد

به گفته سرپرست وزارت دفاع امریکا، از میان ۴ هزار و ۵۰۰ سرباز امریکایی که هم‌اکنون در افغانستان حضور دارند، ۲ هزار و ۲۵۰ تن آنان تا پانزدهم ماه جنوری سال آیندۀ میلادی مطابق به ۲۵ حوت ۱۳۹۹ خورشیدی این کشور را ترک خواهند کرد.

وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا (پنتاگون) از کاهش پنجاه درصدی نیروهای نظامی امریکا در افغانستان خبر می‌دهد. این نیروها قرار است تا کمتر از دو ماه آینده افغانستان را ترک کنند.

شبکۀ تلویزیونی «ای‌.بی‌.سی» امریکا بامداد امروز (چهارشنبه، ۲۸ عقرب) در گزارشی آورده است کرستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع امریکا دیروز این تصمیم را اعلام کرده است. به نقل از این گزارش، آقای میلر می‌گوید که دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا تصمیم گرفته است نیروهای باقی‌ماندۀ امریکا را در افغانستان و عراق به نصف کاهش یابد.

به گفتۀ آقای میلر، از میان ۴ هزار و ۵۰۰ سرباز امریکایی که هم‌اکنون در افغانستان حضور دارند، ۲ هزار و ۲۵۰ تن آنان تا پانزدهم ماه جنوری سال آیندۀ میلادی مطابق به ۲۵ حوت ۱۳۹۹ خورشیدی این کشور را ترک خواهند کرد. این تصمیم باوجود مخالفت‌های جمهوری‌خواهان در مجلس سنای امریکا روی دست گرفته شده است.

تصمیم به خروج فوری شمار زیادی از نیروهای امریکایی از افغانستان در حالی روی دست گرفته می‌شود که امریکا در یک اعلامیۀ مشترک با حکومت افغانستان در ماه جنوری امسال بر خروج مسوولانۀ این نیروها از افغانستان توافق کرده است.

با این حال، حکومت افغانستان به این باور است که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تأثیر فوری روی وضعیت جنگ نخواهد داشت. اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان روز گذشته اعلام کرد ۸۶ درصد عملیات‌های جنگی در افغانستان از سوی ارتش ملی کشور انجام می‌شود و نیروهای امریکایی تنها در دو تا چهار درصد عملیات‌ها نقش دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.