• انتشار: 24 فوریه 2020
  • ساعت: 15:23
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 41898
پرینت
در نخستین سفر رسمی‌اش

ترامپ به هند رسید

ترامپ در سالهای اخیر تلاش کرده با پشتیبانی از هند، این کشور را تبدیل به یک وزنه متقابل برای چین کند و به دنبال منعقد کردن یک توافق تجاری مهم با دولت نارندرا مودی است.

رییس جمهور امریکا امروز (دوشنبه) نخستین سفر رسمی خود به هند را آغاز کرد و در ابتدای این سفر وارد شهر احمدآباد، زادگاه نارندرا مودی شد.

به گزارش سی‌ان‌ان، این در حالی است که ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر، دختر و داماد دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا نیز به همراه همسرش ملانیا ترامپ او را در این سفر همراهی می‌کنند.

رییس جمهور امریکا در آستانه ورودش به هند توئیتی به زبان هندی منتشر کرده و در این توئیت نوشت: “ما آماده سفر به هند هستیم و در مسیر سفرمان قرار داریم. تا چند ساعت دیگر ما به دیدار همه خواهیم رفت.”

ترامپ در ابتدای سفرش به هند به شهر احمدآباد زادگاه نارندرا مودی، نخست وزیر هند رفت و قرار است در این شهر به بازدید منطقه “اشرام” جایی که زمانی محل زندگی مهاتما گاندی بوده برود. او در ادامه این سفر دو روزه خود طی امروز و فردا از بنای تاج محل بازدید کرده و در یک مراسم شام رسمی در شهر دهلی نو، پایتخت هند نیز حضور پیدا خواهد کرد.

 ترامپ در شهر احمدآباد در یک استادیوم بزرگ ورزش کریکت حضور پیدا می‌کند؛ استادیومی که قرار است در زمان حضور ترامپ میزبان جمعیت بزرگی از هندی‌ها باشد. سال گذشته میلادی زمانی که نارندرا مودی، نخست وزیر هند به امریکا سفر کرده بود در یک تجمع مشابه با حضور جمعیت بزرگی از هندی های مقیم امریکا در شهر دالاس ایالت تگزاس حضور یافت و تجمع امروز نیز به نوعی یادآور همان مراسم است. ترامپ مدعی شده که در جریان سفرش به هند ۷ تا ۱۰ میلیون نفر در زمان ورودش به احمدآباد و ایراد سخنرانی در استادیوم کریکت این شهر برای تماشای او حضور پیدا می‌کنند. این در حالی است که جمعیت این شهر حدود هشت میلیون نفر بوده و ظرفیت استادیوم مذکور نیز تنها حدود ۱۱۰ هزار نفر است.

ترامپ در سالهای اخیر تلاش کرده با پشتیبانی از هند، این کشور را تبدیل به یک وزنه متقابل برای چین کند و به دنبال منعقد کردن یک توافق تجاری مهم با دولت نارندرا مودی است.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری رویترز، در آستانه سفر ترامپ به هند تظاهراتی در شهر دهلی نو در اعتراض به قانون مناقشه برانگیز جدید شهروندی دولت هند در مقابل یک تجمع موازی با حضور حامیان این قانون برپا شد و پلیس این کشور برای متفرق ساختن تجمع کنندگان به گاز اشک آور متوسل شد.

صدها تن از حامیان این قانون با معترضان مخالف با آن درگیری پیدا کردند و شرکت‌کنندگان در هر دو تجمع که در منطقه مائوجپور دهلی نو برپا شدند به سوی یکدیگر سنگ پرتاب کردند.

انتظار می رود ترامپ در سفرش به هند مساله آزادی مذهبی در این کشور را نزد نارندرا مودی مطرح کند.

دولت هند در قانون مناقشه‌برانگیز شهروندی جدید خود با اعطای شهروندی این کشور تنها به اتباع غیرمسلمان سه کشور مسلمان همسایه آن شامل پاکستان، افغانستان و بنگلادش موافقت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.