• انتشار: 22 دسامبر 2019
  • ساعت: 13:00
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 40111
پرینت

ترامپ باردیگر از جانسون برای سفر به امریکا دعوت کرد

سفر نخست وزیر انگلیس به امریکا در حالی انجام خواهد شد که از یک سو ترامپ سرگرم استیضاح از سوی مجلس نمایندگان امریکاست و از سوی دیگر انگلیس پس از خروجی رسمی از اتحادیه اروپا به دنبال گسترش روابط تجاری با امریکا می باشد.

رییس‌جمهوری امریکا پس از پیروزی چشم‌گیر «بوریس جانسون» در انتخابات سراسری انگلیس، وی را برای انجام سفر رسمی به امریکا در سال‌ آینده میلادی دعوت کرد.

دفتر نخست وزیری انگلیس هنوز تاریخ دقیق این سفر را اعلام نکرده و می‌گوید در این زمینه با کاخ سفید در حال رایزنی است.

به گزارش نشریه ساندی تایمز، دونالد ترامپ از جولای گذشته که جانسون کرسی نخست وزیری را تصاحب کرد، چندین بار وی را به امریکا دعوت کرده است. اما شنیده‌ها حاکی است که دعوت‌نامه اخیر وی پس از پیروزی جانسون در انتخابات پارلمانی هفته گذشته ارسال شده است.

سفر نخست وزیر انگلیس به امریکا در حالی انجام خواهد شد که از یک سو ترامپ سرگرم استیضاح از سوی مجلس نمایندگان امریکاست و از سوی دیگر انگلیس پس از خروجی رسمی از اتحادیه اروپا به دنبال گسترش روابط تجاری با امریکاست.

یک منبع نزدیک به کاخ سفید به ساندی تایمز گفت: رییس‌جمهوری امریکا به روشنی اعلام کرده که خواهان توافق تجاری بزرگی با انگلیس است و به همین خاطر بوریس جانسون را برای سفر امریکا در سال آینده دعوت کرده است.

او با بیان این احتمال که سفر نخست وزیر انگلیس در اواسط جنوری سال آینده میلادی انجام خواهد شد افزود:‌ هنوز زمان انجام سفر به توافق نرسیده، اما دو طرف مایل هستند که این سفر اوایل سال آینده میلادی انجام شود.

به نوشته ساندی تایمز، دفتر نخست وزیری انگلیس چندان تمایلی به انجام این سفر ندارد. آنها از یک سو مایل نیستند که جانسون در ماجرای استیضاح ترامپ درگیر شود و از سوی دیگر نگران اعتبار او هستند که مانند ترزا می نخست وزیر سابق انگلیس که در اقدامی شتابزده، به فاصله کمی پس از مراسم تحلیف ریاست جمهوری ترامپ به امریکا سغر کرد، اعتبار او خدشه دار شود.

منابع نزدیک به دو طرف احتمال می دهند که سفر جانسون به امریکا پس از خروج رسمی این کشور از اتحادیه اروپا، یعنی بعد از ماه فبروری صورت گیرد.

به گزارش ایرنا، ماه آینده میلادی برای جانسون که به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در تاریخ ۳۱ جنوری چشم دوخته، سرنوشت ساز خواهد بود. او همچنین قصد دارد تا پس از اجرای برگزیت تغییرات بنیادینی را در ساختار دولت اعمال کند.

برخی گمانه زنی ها از احتمال انتصاب مایکل گو مغز متفکر برگزیت در دولت جانسون، به عنوان وزیر جدید تجارت حکایت دارد تا بر روند مذاکرات تجاری انگلیس و امریکا نظارت کند.

ساندی تایمز هفته گذشته گزارش داد که جانسون قصد دارد تا دو وزارت‌خانه تجارت بین الملل و بازرگانی را تلفیق و به وزارت‌خانه تجارت تبدیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.