• انتشار: 3 ژانویه 2020
  • ساعت: 11:31
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 40465
پرینت
واکنش ها به ترور سردار سلیمانی

ترامپ اشتباه بدی مرتکب شد/ انتقام سختی در انتظار جنایتکاران است

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، نیز با صدور پیامی سردار سلیمانی را چهره بین المللی مقاومت خواند و تأکید کرد تمام دلبستگان مقاومت انتقال خون سردار سلیمانی را خواهند گرفت.

سردار حاج قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه بیرون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران موسوم به سپاه قدس در حمله بامداد امروز جمعه در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد ترور شد.

به گزارش رسانه های عراقی هلی کوپترهای جنگی امریکا امروز صبح به اهدافی در محوطه نزدیک به فرودگاه بین المللی بغداد حمله کردند و در این حمله چندین نفر کشته شدند.

به نقل از تلویزیون ملی عراق، سردار سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس، و ابومهندس، معاون نیروهای بسیج مردم عراق موسوم به «الحشدالشعبی» در این حمله کشته شده اند.

وزارت دفاع آمریکا در واکنش به این رویداد اعلام کرد ارتش ایالات متحده آمریکا به دستور دونالد ترامپ و با هدف تأمین امنیت نیروها و پرسنل امریکا در منطقه و جلوگیری از حملات بیشتر علیه نیروهای امریکایی در منطقه به کاروان حامل نیروهای الحشدالشعبی که سردار سلیمانی نیز در بین آنها بوده حمله کرده است.

کشته شدن سردار سلیمانی اما با واکنش های مختلفی در داخل و خارج از ایران روبرو شده است.   

واکنش سپاه پاسداران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در واکنش به حمله هلی کوپترهای آمریکایی به موتر(خودرو) حامل سردار سلیمانی، همراهان وی و تعدادی از فرماندهان نیروی بسیج مردم عراق موسوم به الحشد الشعبی نیروهای آمریکایی را متجاوز و تروریست خوانده است.

در اعلامیه سپاه پاسداران ایران آمده است:«سرباز ولایت و امت اسلامی سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده فداکار شجاع و بی نظیر نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از عمری مجاهدت، فداکاری و نقش آفرینی های ماندگار و پر افتخار در راه اعتلای اسلام و دفاع از قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و سرافرازی ایران عزیز ، به شهادت رسید.»

انتقام سختی در انتظار جنایتکاران است  

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، نیز با صدور پیامی سردار سلیمانی را چهره بین المللی مقاومت خواند و تأکید کرد تمام دلبستگان مقاومت انتقال خون سردار سلیمانی را خواهند گرفت.

آیت الله خامنه ای در این پیام خاطر نشان کرد:«همه  و نیز همه دشمنان بدانند خط جهاد و مقاومت با انگیزه مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است.»

در بخش دیگری از پیام رهبر انقلاب اسلامی ایران آمده است:«فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم، و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت.»

در ادامه پیام آیت الله خامنه ای تأکید شده است:« او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ او در همه‌ این سالیان بود. با رفتن او به حول و قوه‌ الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند.»

آیت الله خامنه ای در این پیام سه روز عزای عمومی در ایران اعلام کرده است.

تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی ایران

به دنبال کشته شدن سردار سلیمانی، همراهان و تعدادی از فرماندهان نیروی بسیج مردمی عراق موسوم به الحشدالشعبی در حمله هلی کوپترهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد، شورای عالی امنیت ملی ایران در واکنش به این حمله جلسه فوری تشکیل داد.

   کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران، اعلام کرد جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی ایران برای بررسی ابعاد مختلف این حمله برگزار شده است.  

ترور سردار سلیمانی نتیجه عکس خواهد داد

«جو بایدن»، یکی از رقبای انتخاباتی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا نیز به ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. 

بایدن در بیانیه‌ای گفت: «بیانیه دولت می‌گوید هدف از این اقدام جلوگیری از حملاتی آتی ایران است، اما این اقدام یقیناً اثر عکس خواهد داشت.»

بایدن در این بیانیه از ترامپ خواست به مردم آمریکا راهبردش جهت ایمن نگاه داشتن نیروها و پرسنل آمریکا در منطقه و فراتر از آن را توضیح دهد. 

نماینده مجلس سنای آمریکا

«کریس مورفی»، نماینده مجلس سنای آمریکا هم به شدت توجیه ارائه شده توسط پنتاگون برای ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را به باد انتقاد گرفت. 

مورفی در توئیتر نوشت: «سلیمانی دشمن ایالات متحده بود، در این شکی نیست. سوال اینجا است آیا آمریکا بدون مجوز کنگره دومین فرد قدرتمند در ایران را ترور و به صورت دانسته یک جنگ منطقه‌ای بالقوه را آغاز کرده است؟»

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای که پس از شهادت سردار سلیمانی صادر شده مدعی شده که هدف از این حمله، «جلوگیری از حملات بیشتر ایران» بوده است. مورفی از این توجیه انتقاد کرده است. 

وی در یک پیام توئیتری دیگر نوشت: «توجیه ارائه‌شده برای این ترور، «جلوگیری از حملات آتی ایرانی‌ها» بوده است. یک دلیل که ما عموماً مقام‌های سیاسی خارجی را ترور نمی‌کنیم این باور است که چنین اقدامی باعث کشته شدن آمریکایی‌های بیشتری می‌شود نه آمریکایی‌های کمتر. این مسئله باید امشب باعث نگرانی واقعی، مبرم و عمیق ما باشد.»

این در حالی ست که نگاهی موشکافانه به اوضاع منطقه نشان می دهد ایالات متحده آمریکا در شرایط مناسبی در منطقه به سر نمی برد: آمریکا در سوریه قافیه را به رقبای اصلی خود یعنی روسیه و ایران باخته است. ترکیه نیز در روابط عمیق خود با واشنگتن تجدید نظر کرده است. وضعیت امریکا در افغانستان هم تعریفی ندارد.

به اذعان کارشناسان اشتباهاتی که امریکا در افغانستان مرتکب شد اگر در تدوین سیاست های خود در منطقه تکرار کند بدون شک با چالش های کلانی مواجه خواهد شد. اینکه امریکا به طور یک جانبه در افغانستان و از کانال مذاکرات صلح با طالبان به دنبال فرار از میدان جنگ است تا از طریق خود افغان ها جنگ را به پیش ببرد یک سیاست نخ نما شده است. افغان ها اینک به طور واضح می دانند که ادعاهای اولیه امریکا در مبارزه با تروریزم واهی بوده است.  تک روی و اقدامات نسنجیده امریکا در منطقه اما با پاسخی به شدت متفاوت تر روبرو خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.