اجتماعیاقتصاد

تدارکات ملی ۴ قرارداد به ارزش ۶۰۰ میلیون افغانی را به امضاء رساند

این قراردادها، شامل طراحی شبکه آبرسانی شهرک‌های خواجه‌رواش و امارات واقع قصبۀ کابل، استخدام یک شرکت مشورتی جهت نظارت از تطبیق پروژه‌های سرمایه‌گذاری توسعه‌ای سکتور انرژی، استخدام شرکت مشورتی جهت نظارت از تطبیق پروژۀ انتقال لین برق شمال-جنوب کشور و یک پروژۀ تهیۀ قرطاسیه مربوط وزارت دفاع ملی می شود.

همچنان یک قرارداد تدارک تیل طیارات میدان‌های هوایی دوبی، جده، مدینه منوره و رأس‌الخیمه که مربوط دآریانا افغان هوایی شرکت می‌باشد پس از حصول اطمینان از تأمین شفافیت مورد تایید قرار گرفت.

کمیسیون تدارکات ملی، تمدید قرارداد خدمات مشورتی سرک اتصالی دهلیز هندوکش و ساختمان پل بهسود ولایت ننگرهار را نیز تصویب کرد.

همچنین پیشنهاد تدارک روغنیات شرکت مخابراتی افغان تیلیکام و تدارک تجهیزات اداری، سیستم برق، تهویه و تسخین تعمیر اداره ملی ستندرد بنابر عدم رعایت معیارهای قانونی و طرزالعمل تدارکات از سوی کمیسیون رد شد.

رئیس جمهور غنی حین بحث و تصمیم‌گیری بالای این پروژه‌ها هدایت داد، تا آن تعداد ادارات که از ظرفیت تدارکاتی لازم برخوردار نیستند، پروسۀ طی مراحل پروژه‌های شان از طریق اداره تدارکات ملی تسهیل گردد و این اداره باید ظرفیت چنین ادارات را بررسی کند.

رئیس جمهور کشور همچنان بر تأمین شفافیت در زمینۀ تطبیق پروژه‌ها تأکید کرده، گفت که باید انحصار در پروژه‌ها از بین برود و رقابت سالم میان اجرا کننده‌گان پروژه‌ها ایجاد گردد.

دراین جلسه، بانک مرکزی مکلف گردید که از صدور تضمینات بانکی و کریدت لاین برای تضمین آفر و تضمین اجرای کار پروژه‌ها نظارت دوامدار نماید، تا از صدور تضمینات معتبر و دقیق اطمینان حاصل گردد.

رئیس جمهور کشور به مسؤولین بانک مرکزی هدایت داد که موضوع متذکره را به بانک‌های خصوصی ابلاغ کند، و همچنان در زمینۀ شرایط و اصول صدور تضمینات، به مشترکین و قراردادی‌ها وضاحت دهند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا