اجتماعی

تخریب یک پل عام المنفعه به ارزش سه میلیون افغانی تحت حاکمیت طالبان در بدخشان

باشندگان قریه «اولار» مربوط ولسوالی بهارک ولایت بدخشان امروز (چهار شنبه ۲۶ عقرب) در صحبت با رسانه ها ادعا نمودند که باشندگان قریه «رباط» مربوط ولسوالی «خاش» ولایت بدخشان شب هنگام  پلی را، که آنان را به زمین های زراعتی و چراگاه های مواشی وصل می کرد شب هنگام تخریب نموده اند.

جمال الدین باشنده روستای اولار ولسوالی بهارک بدخشان می گوید که در زمان حکومت جمهوریت و به امضای «منشی مجید» والی اسبق ولایت بدخشان این پل را مردم با هزینه شخصی خود اعمار نمودند، اما بعد از تسلط امارت اسلامی طالبان، باشندگان قریه رباط ادعای ملکیت نموده و پل آنان را تخریب کردند.

او گفت این پل با هزینه شخصی مردم قریه اولار با هزینه سه میلیون افغانی به شکل پخته اعمار گردیده بود.

او از دولت طالبان تقاضا دارد که به صورت جدی و عاجل به این قضیه رسیدگی نمایند تا اموال و مواشی این مردم از گرسنگی تلف نگردد.

محمدالله باشنده دیگر این روستا می گوید که آنان بر علاوه تخریب پل، نل های آب آشامیدنی را که با هزینه مردمی برای شاگردان مکاتب، مسافران و سیاحان به طول ۷۰۰ متر ایجاد نموده بودند را نیز تخریب کرده اند.

سحر و فرید دو دانش آموز مکتب این روستا هستند که در گذشته از نل ها برای نوشیدن آب و از پل برای عبور و مرور استفاده می کردند؛ آنان امید دارند که دوباره نل های آب آشامیدنی به مکتب وصل و پل مواصلاتی آنان نیز اعمار گردد.

عبدالمجید رئیس شورای قریه اولار می گوید که ۱۵۰ خانه توسط این پل با زمین های زراعتی و چراگاه های مواشی خود وصل می گردند.

او اضافه می کند که در حکومت گذشته توسط یک پوسته امنیتی از این پل محافظت می شد که با آمدن امارت اسلامی این پوسته امنیتی برداشته شده و این پل نیز تخریب گردید.

او گفت: «بارها به مقام ولایت بدخشان موضوع را به جریان گذاشته اما از جانب امارت اسلامی تا اکنون به مشکل این مردم رسیدگی نشده است.»

او می گوید اگر این پل ساخته نشود و به مشکلات مردم توجه نگردد، مردم این قریه مجبو اند این منطقه را ترک کنند و یا هم راه خشونت را در پیش گیرند.

در همین حال مولوی «عبدالحق ابوعمر» قوماندان امنیه امارت اسلامی طالبان می گوید که تا اکنون عریضه رسمی این مردم به قوماندانی امنیه نرسیده است و به محض رسیدن عریضه هیاتی از ارگان های ذیربط موظف و قضیه بدون در نظرداشت قومیت پیگیری می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا