• انتشار: 8 آوریل 2020
  • ساعت: 12:51
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43338
پرینت

تحلیل گر امریکایی: اوضاع کنونی افغانستان مطلوب واشنگتن نیست

یک تحلیل گر ارشد مسائل افغانستان می گوید اوضاع کنونی افغانستان دقیقا به همان سمتی در حرکت است که امریکا دوست نداشت اتفاق بیفتد.

اندرو واتکینز، تحلیلگر ارشد مسایل افغانستان در گروه بین المللی بحران، می گوید اوضاع سیاسی فعلی در افغانستان، خلاف میل ایالات متحده می باشد.

آقای واتکینز در یک مصاحبه با تلویزیون آشنا، صدای امریکا، در پاسخ به این سؤال که چرا موضع واشنگتن درقبال چگونگی حکومت همه شمول واضح نیست؟ گفته است:«اوضاع فعلی در افغانستان دقیقا به همان سمتی می رود که امریکا امیدوار بود اتفاق نیفتد.»

اندرو واتکینز این سخنان را در حالی ابراز داشت که با ادامه تنش های سیاسی میان رئیس جمهور اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله، الیس ویلز، دستیار معاون وزارت خارجه ایالات متحده در امور آسیایی جنوبی و مرکزی، روز گذشته گفت کمک کنندگان به افغانستان از اینکه به منافع شخصی در مقایسه با رفاه مردم اولویت داده می‌شود، به ستوه آمده و خسته شده اند.»

خانم ویلز یک روز قبل از این نیز هشدار داده بود ادامه کمک‌های بین‌المللی به افغانستان مستلزم همکاری با یک حکومت فراگیر و همه‌شمول در آن کشور است.

به گفته آقای واتکینز «واشنگتن نزاع میان رئیس جمهور غنی و داکتر عبدالله را به معنی دور کردن توجه از منافع ایالات متحده در افغانستان و اولویت های مهم ان کشور برای افغانستان می بیند.»

این تحلیلگر امریکایی همچنان در اشاره به ادعای اخیر طالبان مبنی بر نقض توافقنامه صلح میان ایالات متحده و آن گروه توسط واشنگتن و متحدینش، گفت «طالبان در حال نفع بردن از شرایط کنونی افغانستان و تاخیر در آغاز مذاکرات بین الافغانی هستند و تلاش می کنند تا امریکا و حکومت افغانستان را بد جلوه دهند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.