• انتشار: 19 آگوست 2020
  • ساعت: 19:20
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 47422
پرینت

تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) با دو گروه تندرو دیگر متحد شد

جماعت الاحرار که در سال ۲۰۱۴ از تی‌تی‌پی جدا شده بود، حملات بزرگ انتحاری سال ۲۰۱۶ بر مراسم تجلیل عید مسیحیان در‌ یک پارک در شرق شهر ‌لاهور را که در آن بیش از ‌۷۰ تن کشته شدند را برعهده گرفتند‌.

اتحاد گروه طالبان پاکستانی با دو گروه جدا شده دیگر پس از آن صورت گرفت که ارتش پاکستان اعلام کرد عملیات علیه گروه‌های مسلح موفقیت ‌بزرگی را به همراه داشته است.

طالبان پاکستان پس از آن‌که نیرو‌های ارتش اعلام کرد عملیات موفقانه‌ای را بر ضد گروه‌های شبه‌نظامی راه‌اندازی کردند، دو گروه جدا شده را با خود یک‌جا ساخت.

طالبان پاکستان یاTTP برای براندازی دولت تحت چتر گروه‌های مسلح اهل سنت به نام تحریک طالبان پاکستانی می‌جنگد‌؛ این تحریک به چندین شاخه منشعب شده است.

تحریک طالبان پاکستانی که از سوی ایالات متحده به عنوان گروه «تروریستی» اعلام شده است‌. در سال‌های اخیر دچار آشفته‌گی شده و پس از کشته شدن چندین تن از رهبران آن در مرز‌های افغانستان و پاکستان توسط هواپیما‌های بدون سرنشین امریکایی، برخی از اعضای آن به افغانستان و یا مناطق مرزی پاکستان فرار‌ کردند.

در بیانیه TTP در مورد این دو گروه انشعابی آمده است: «تحریک طالبان پاکستان از آن‌ها استقبال می‌کند»، و افزود که دوست دارد همه‌ی گروه‌ها با آن‌ها متحد شوند.

یک‌جا شدن با دو گروه جماعت الاحرار و حزب الاحرار به نظر می‌رسد حملات بر ‌نیرو‌های امنیتی پاکستان به شمول حملات انتحاری را بیش‌تر سازد‌.

جنرال بابر افتخار، سخنگوی ارتش پاکستان، می‌گوید که عملیات هفته گذشته علیه گروه‌های شبه‌نظامی بسیار موفقانه بوده است‌.

وی در یک کنفرانس خبری گفت: «در جنگ علیه تروریسم که از سال ۲۰۱۷ در سراسر کشور آغاز گردیده بود تا اکنون موفقیت‌های بزرگی را به همراه داشته است چنان‌چه بیش از ۱۸ هزار تروریست کشته و بیش از ۴۰۰ تن مواد منفجره کشف و ضبط شده است.»

این اتحاد در حالی صورت می‌گیرد که ایالات متحده در حال حمایت از گفت‌وگوهای صلح میان طالبان افغان و دولت در کابل است.

ایالات متحده در ماه فبروری توافق‌نامه‌ای را با طالبان امضا کرد که براساس آن سربازان امریکایی در ازای تضمین امنیت‌ از جانب این گروه که از سال ۲۰۰۱ با نیروهای ناتو به رهبری امریکا می‌جنگند‌، نیروهای خود را از افغانستان بیرون کند.

طالبان پاکستان گفتند که این دو گروه با رهبرTTP ، مفتی نور ولی‌، که در عکس‌ها در یک مراسم نشان داده شده است‌، بیعت کرده‌اند.

هنوز روشن نیست که این مراسم در کدام طرف مرز برگزار شده است. مقامات حکومت و نظامی در مورد ادغام مجدد یا محل برگزاری این مراسم اظهار نظری نکردند.

جماعت الاحرار که در سال ۲۰۱۴ از تی‌تی‌پی جدا شده بود، حملات بزرگ انتحاری سال ۲۰۱۶ بر مراسم تجلیل عید مسیحیان در‌ یک پارک در شرق شهر ‌لاهور را که در آن بیش از ‌۷۰ تن کشته شدند را برعهده گرفتند‌.

شاخه حزب‌الاحرار که بعدها از گروه جماعت الاحرار جدا شد‌، فعالیت زیاد نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.