امنیت و جرایمِتیتر یک

تحریک طالبان پاکستان تا ۵ هزار جنگجو در افغانستان دارد

گروهی از ناظران سازمان ملل با ارائه گزارشی به شورای امنیت می گوید که تحریک طالبان پاکستان تا ۵ هزار جنگجو در افغانستان دارد و افغانستان تحت حاکمیت طالبان پتانسیل تبدیل شدن به پناهگاهی امن برای تروریستان را دارد.

این گروه در گزارش خود که روز دوشنبه (۱۸ دلو) ارائه کرد همچنین می گوید که تحریک طالبان پاکستان با امارت اسلامی طالبان افغانستان همکاری نزدیک دارد و در گذشته در همکاری با طالبان افغانستان علیه دولت پیشین افغانستان در ولایات غزنی، هلمند، قندهار، نیمروز، پکتیکا و زابل جنگیده اند.

در گزارش آنها همچنین گفته شده که تحریک طالبان پاکستان روابط کاری نزدیکی با گروه های تروریستی به شمول القاعده دارد.

براساس گزارش، امارت اسلامی طالبان در تلاش برای میانجی گری میان دولت و طالبان پاکستان است و این تلاش ها سبب شده تا حملات تحریک طالبان پاکستان علیه دولت پاکستان کاهش چشمگیری پیدا کند.

امارت اسلامی طالبان همچنین در تلاش است تا از دولت پاکستان ضمانت های لازم را برای بازگشت مصون خانواده های تحریک طالبان پاکستان بگیرند.  

گزارش علاوه می کند گرچه طالبان افغانستان انکار می کنند، اما شاخه شبه قاره هند گروه القاعده به سرکردگی «اسامه محمود» و معاونش «آتف یحیی غوری» در افغانستان حضور داشته و در حدود ۲۰۰ الی ۴۰۰ جنگجو دارد.

ناظران سازمان ملل در این گزارش همچنین می گویند که شاخه خراسان گروه داعش نیز از هرج و مرج موجود در افغانستان استفاده کرده و با سربازگیری در حال گسترش نفوذ خود می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا