برگزیده هاسیاستِتیتر یک

تحریک طالبان پاکستان با همکاری داعش علیه حکومت پاکستان می جنگد

رهبری تحریک طالبان پاکستان به تازگی هشدار داده در صورتیکه طالبان افغانستان(امارت اسلامی) بخواهد بر این گروه برای مذاکره با دولت پاکستان فشار مضاعف بیاورد، وفاداری خود را از طالبان افغانستان به سوی داعش شاخه خراسان تغییر می دهند.

با به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، دیگر گروه های تروریستی از جمله القاعده روحیه ای مضاعف یافته است. معاون وزیر امور خارجه روسیه طی سخنانی در این مورد گفته است تسلط دوباره طالبان بر افغانستان برای القاعده و دیگر گروه های تروریستی به معانی پیروزی غیرقابل انکار افراطی گری و تندروی ست و القاعده تلاش می کند از این فرصت پیش آمده بهترین و بیشترین استفاده را ببرد.

از سوی دیگر اما پیروزی طالبان در افغانستان و تاسیس امارت اسلامی، سبب شده تحریک طالبان پاکستان نیز در مبارزه خود علیه حکومت پاکستان تشویق شود.

وب سایت خبری «آسیا تایمز» طی مطلبی در بیست و دوم دسامبر ۲۰۲۱ به ارتباط طالبان افغانستان و تحریک طالبان پاکستان و نیز داعش شاخه خراسان پرداخته است.

نویسنده مطلب گفته است با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، تحریک طالبان پاکستان نیز حملات خود در نقاط مرزی پاکستان را افزایش داده و پروژه کلان «کریدور اقتصادی چین و پاکستان» را تهدید می کند.

از سویی هم، اگرچه طالبان همواره ارتباط خود با تحریک طالبان پاکستان را کتمان کرده است اما میانجیگری طالبان بین حکومت پاکستان و تحریک طالبان این کشور برای مذاکره و صلح به خوبی نشان داد که طالبان پاکستانی نقش شورشیان نیابتی برای طالبان را دارند.

در بخش دیگری از مطلب آمده است تلاش های پاکستان برای متقاعد ساختن کشورهای اسلامی برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان در هفدهمین نشست سازمان همکاری اسلامی که چند روز پیش در اسلام آباد برگزار شد، بخشی از مذاکرات گسترده تر با تحریک طالبان پاکستان است و این استراتژی می تواند پاکستان را به نتایج دلخواهش برساند.

تحریک طالبان پاکستان برای تاسیس یک حکومت اسلامی مبتنی بر شریعت در پاکستان مبارزه می کند، حکومتی شبیه امارت اسلامی که طالبان در کابل پایه گذاری کرده اند.  

منبع تاکید می کند تحریک طالبان پاکستان علی رغم وفاداری به طالبان افغانستان اما ارتباط قوی نیز با داعش شاخه خراسان دارند: به عبارتی گفته می شود داعش شاخه خراسان از جنگجویان ناراضی تحریک طالبان پاکستان تشکیل شده اند.

از سویی هم داعش شاخه خراسان و طالبان افغانستان دشمن یکدیگرند در حالیکه داعش و تحریک طالبان پاکستان با یکدیگر دشمنی ندارند و داعش شاخه خراسان به تازگی در حمایت از تحریک طالبان پاکستان بیانیه داده است. این ارتباط بسته به اینکه در ماه های آینده چگونه پیش می رود، می تواند تاثیرات امنیتی کلانی بر منطقه و فراتر از آن داشته باشد.

با در نظرداشت اظهارات سازمان استخباراتی امریکا مبنی بر توانایی داعش در ترتیب حملاتی علیه غرب و امریکا در ماه های آینده، نمی توان داعش را دست گرفت.  

نکته بارز قضیه این است که رهبری تحریک طالبان پاکستان به تازگی هشدار داده در صورتیکه طالبان افغانستان(امارت اسلامی) بخواهد بر این گروه برای مذاکره با دولت پاکستان فشار مضاعف بیاورد، وفاداری خود را از طالبان افغانستان به سوی داعش شاخه خراسان تغییر می دهند. این در حالی ست که براساس گزارش «کشوری امریکا در مورد تروریزم در سال ۲۰۲۰» تحریک طالبان پاکستان با القاعده نیز وابستگی و مشترکات ایدئولوژیکی دارند.

نویسنده مطلب تاکید می کند تحریک طالبان پاکستان که در هر دو سوی مرز افغانستان و پاکستان جنگجویانی دارد احتمالا جنگ خود علیه حکومت پاکستان را با حمایت طالبان افغانستان یا بدون حمایت آنها به پیش خواهد برد.

براساس گزارش انستیتوت مطالعات صلح پاکستان، حملات تحریک طالبان پاکستان که پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان افزایش یافته بین ماه های جولای و سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی به چهل و چهار حمله رسیده و طی آنها هفتاد و سه نفر کشته شده اند.

به هر صورت مستطیل شوم طالبان افغانستان، القاعده، داعش شاخه خراسان و تحریک طالبان پاکستان می تواند منشا تحولات منفی زیادی در افغانستان و منطقه باشد. پاکستان نیز باید بداند که تلاش هایش برای جلب حمایت منطقه ای و جهانی از امارت اسلامی در افغانستان خیلی نمی تواند منافع اسلام آباد را تضمین کند. فشار بیش از حد طالبان افغانستان بر تحریک طالبان پاکستان برای مذاکره با حکومت اسلام آباد در نهایت اگر منجر به رویگردانی تحریک طالبان پاکستان از دوستان افغانستانی خود شود، پاکستان بیش از همه ضرر خواهد کرد.

حفیظ الله رجبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا