• انتشار: 11 نوامبر 2019
  • ساعت: 17:50
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 39441
پرینت
واکنش نمایندگان مجلس به اختلافات روی اعلام نتیجه انتخابات

تجربه حکومت وحدت ملی نباید تکرار شود

آقای رحمانی تاکید کرد شیوه برخورد کمیسیون‌ها و دسته‌های انتخاباتی در روند اعلام نتایج باید طوری باشد که انتقال قدرت سیاسی به گونه مسالمت‌آمیز صورت گیرد و نیز طرف‌های ذیدخل نتیجه انتخابات را بپذیرند.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان در نشست امروز دوشنبه (۲۰ عقرب) این مجلس ضمن ابراز نگرانی از روند اعلام نتایج انتخابات گفت مردم افغانستان با قبول خطرات جدی به امید تغییر مثبت به پای صندوق‌های رای رفتند و نباید ناامید شوند.

آقای رحمانی تاکید کرد شیوه برخورد کمیسیون‌ها و دسته‌های انتخاباتی در روند اعلام نتایج باید طوری باشد که انتقال قدرت سیاسی به گونه مسالمت‌آمیز صورت گیرد و نیز طرف‌های ذیدخل نتیجه انتخابات را بپذیرند.

او هشدار داد هرگونه سهل انگاری در روند اعلام نتایج می‌تواند “شکاف‌های عمیقی” را در کشور ایجاد کند.

سید ظاهر مسرور یک عضو مجلس نیز با اشاره به جنجال‌های روند اعلام نتایج گفت: “عده‌ای می‌خواهند که نتیجه انتخابات را نپذیرند و دل‌شان می‌‌خواهد که بار دیگر حکومت وحدت ملی ایجاد شود؛ اما اگر نپذیرفتن نتیجه انتخابات به یک عرف تبدیل شود، در آینده هیچ کسی نتیجه را نخواهد پذیرفت”.

آقای مسرور با اشاره به این‌که حکومت وحدت ملی در پنج‌سال گذشته یک حکومت ناکام بوده تاکید ورزید که این تجربه ناکام نباید به یک عرف تبدیل شود.

او از مجلس خواست که با حمایت از فیصله‌های کمیسیون انتخابات مانع تشکیل حکومت وحدت ملی در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری گردد.

فرزانه کوچی دیگر عضو مجلس نیز گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی نباید با اراده مردم افغانستان بازی کنند و نتایج انتخابات را مطابق قانون به وقت و زمان معینه‌ آن اعلام کنند.

خانم کوچی افزود که با تاخیر اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بدبختی‌های متعددی متوجه مردم افغانستان شده و باید هرچه زودتر به این قائیله نقطه پایان گذاشته شود.

این در حالی است که آغاز روند باز شماری آراء توسط کمیسیون انتخابات با مخالفت برخی تکت‌های انتخاباتی از جمله تیم ثبات و همگرایی مواجه شده و این تیم خواستار توقف بازشماری آرا شده است.

اما؛ کمیسیون انتخابات گفته که پس از دو روز رایزنی با طرف‌های ذیدخل نتوانسته قناعت آنان را حاصل کند؛ لهذا روند بازشماری آرا را آغاز کرده و هر تیمی که شکایت دارد باید از طریق مرجع مربوط (کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی) اقدام کند.

بر بنیاد تاریخ از قبل اعلام شده، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات به تاریخ ۲۳ عقرب یعنی تا سه روز دیگر اعلام شود؛ اما نگرانی‌های نیز وجود دارد که جنجال‌ها سبب تاخیر اعلام نتایج شده و کشور به بحران برده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.