• انتشار: 17 اکتبر 2019
  • ساعت: 11:26
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 38740
پرینت

تجاوز گروهی بر یک دختر ۱۵ ساله در بامیان/ یکی از عاملین دستگیر و ۲ تن دیگر فرار کردند

عزیزه احمدی، مدیر حقوق ریاست امور زنان بامیان می‌گوید، این دختر جوان حدود ۱۰ روز پیش در مرکز ولسوالی یکاولنگ، در یک دواخانه مورد تجاوز جنسی گروهی قرار گرفته است.

مسئولان ریاست امور زنان و کمیسیون ساحه‌یی حقوق بشر در بامیان از تجاوز گروهی سه مرد بر یک دختر ۱۵ ساله در این ولایت خبر می‌دهند.

عزیزه احمدی، مدیر حقوق ریاست امور زنان بامیان می‌گوید، این دختر جوان حدود ۱۰ روز پیش در مرکز ولسوالی یکاولنگ، در یک دواخانه مورد تجاوز جنسی گروهی قرار گرفته است.

به گفتۀ او، یکی از عاملان این رویداد توسط پولیس بازداشت‌ شده و دو تن دیگر‌ فراری‌اند.

خانم احمدی می‌افزاید این دختر در حال حاضر در خانۀ حمایتی زنان در این ولایت به سر می‌برد.

جواد دادگر، رئیس دفتر ساحه‌یی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان، مسئولان فرماندهی پولیس، دادستانی و دیگر نهادهای مسئول در این ولایت را در رسیدگی به پرونده‌های مرتبط به خشونت علیه زنان به کُندکاری متهم می‌کند.

او می‌گوید، تا وقتی که این کمیسیون به این نهادها مکتوب نفرستد، این نهادها برای پیگیری رویدادهای خشونت‌آمیز علیه زنان اقدام نمی‌کنند.

آقای دادگر، خواهان بازداشت عاملان تجاوزهای جنسی در این ولایت است.

به گفتۀ مسئولان ریاست امور زنان و دفتر ساحه‌یی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان، ماه گذشته ۴ رویداد خودکشی زنان و یک رویداد تجاوز جنسی گروهی بر یک زن در این نهادها ثبت‌ شده، اما هنوز پرونده‌های این قضیه‌ها از سوی پولیس و دادستانی بامیان بررسی نشده است.

 اما محمدموسی امامی، مدیر جنایی فرماندهی پولیس بامیان کم‌کاری در بررسی پرونده‌های خشونت علیه زنان را رد می‌کند و می‌گوید، پرونده‌های خشونت زیر بررسی پولیس جنایی قرار دارد.

صفورا سعادت، دادستان بخش تحقیق و محو خشونت علیه زنان در دادستانی بامیان نیز می‌گوید، به علت عدم وجود طب عدلی در این ولایت، آنان مجبورند برخی پرونده‌ها را برای بررسی بیشتر به کابل بفرستند.

به گفتۀ خانم سعادت، امسال ۷۰ رویداد خشونت علیه زنان در دادستانی بامیان ثبت ‌شده که بیشتر آن‌ها بررسی و پیگری ‌شده‌ است.

بامیان در مرکز افغانستان از جملۀ ولایت‌های امن به شمار می‌رود، اما  امسال رویدادهای خشونت‌آمیز چون تجاوز جنسی، خودکشی و لت‌وکوب زنان در این ولایت افزایش یافته‌ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.