• انتشار: 21 آوریل 2018
  • ساعت: 19:25
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27663
پرینت

تا سه سال آینده، در هر ولسوالی یک مکتب حرفه ای ایجاد خواهد شد

داکتر محمد همایون قیومی، مشاور رییس جمهور در امور زیر بنا، منابع بشری و تکنالوژی گفته است که براساس تصامیم شورای عالی علمی، فرهنگی ومنابع بشری، قرار است تاسه سال آینده در هر ولسوالی، یک مکتب حرفه ای ایجاد شود.

داکتر محمد همایون قیومی امروز (شنبه) طی یک کنفرانس خبری گفت: «سال گذشته پنج مکتب حرفه ای در پنج زون کشور به فعالیت آغاز کرد و قرار است امسال نیز پنج مکتب حرفه ای در پنج ولایت دیگر نیز ایجاد و به فعالیت آغاز کند.»

وی افزود که در سال ۱۳۹۶به هدایت رییس جمهور، موضوع تحصیلات مسلکی از صنف دهم تا صنف دوازدهم و از صنف سیزدهم تا چهاردهم، به شکل اساسی آن طرح ریزی شده و در این مدت به کمک دولت آلمان کار های زیادی صورت گرفته است.

داکتر قیومی با تأکید بر آنکه برنامه های حرفه ای در گذشته با وجود مصارف هنگفت کارآیی و موثریت لازم نداشت، علاوه کرد: «نود وهشت درصد جوانانی که اکنون در مکاتب حرفه ای در پنج زون کشور مشغول آموزش هستند، از برنامه های حرفه ای این مکاتب ابراز خوشنودی می کنند.»

به گفته ی وی، با توجه بر آنکه رییس جمهور امسال را به سال حمایت از معارف مسمی کرده، در این زمینه در جریان چهار ماه گذشته بیش از بیست جلسه صورت گرفته است. در این جلسات روی بهتر ساختن نصاب تعلیمی، ساختن مکاتب و موضوعات تدارکاتی بحث شده است.

قیومی گفت که براساس هدایت رییس جمهور تلاش صورت می گیرد تا در دو سال آینده، ساختمان شش هزار مکتب در ولسوالی ها اعمار گردد.

«شورای عالی علمی، فرهنگی و منابع بشری در زمینه تحصیلات عالی نیز کارهای زیادی انجام داده است که آن میان می توان به بهتر سازی سطح کیفیت آموزشی و ایجاد تغییرات در نصاب درسی اشاره کرد.»

این شورا در نظر دارد تا قابلیت های حرفه ای ۱۵۰ مکتب حرفه ای زراعتی را نیز افزایش دهد تا زمینه جذب برای فارغ التحصیلان این مکاتب در بازار کار بیشتر فراهم گردد.

شورای عالی علمی فرهنگی ومنابع بشری، در سال ۱۳۹۵ تأسیس شد و اولین دست آورد آن در اواخر همان سال، آماده ساختن سند کنفرانس بروکسل در زمینه پروگرام های مسلکی حرفه ای و تحصیلات عالی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.