• انتشار: 21 جولای 2019
  • ساعت: 15:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36109
پرینت

دیدار ترامپ و عمران خان تا حد زیادی سرنوشت صلح در افغانستان را مشخص می کند

شماری از آگاهان امور سیاسی، سفر نخست وزیر پاکستان به امریکا را در شرایط کنونی با سرنوشت آینده سیاسی افغانستان مرتبط دانسته می‌گویند محور گفتگوهای رهبران امریکا و پاکستان، صلح افغانستان خواهد بود.

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند عمران خان نخست وزیر پاکستان در یک سفر رسمی سه روزه به روز شنبه (۲۹ سرطان) به واشنگتن رسید و قراراست فردا با دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا دیدار نماید.

شماری از کارشناسان امور سیاسی می‌گویند که سفر عمران خان به امریکا با سرنوشت آینده سیاسی افغانستان ارتباط مستقیم داشته و صلح افغانستان محور گفتگوهای دو طرف خواهد بود.

ودیر صافی آگاه مسایل سیاسی و استاد دانشگاه کابل گفت:” محور اصلی گفتگو های رئیس جمهور امریکا با نخست وزیر پاکستان تحولات جاری افغانستان به خصوص چگونگی تامین صلح در افغانستان خواهد بود”.

وی با بیان اینکه تمام حرکت‌های طالبان (سیاسی و نظامی) به رهنمایی مربیان پاکستانی است گفت:” سفر عمران خان درشرایط کنونی به امریکا؛ ارتباط مستقیم با آینده سیاسی افغانستان دارد و ترامپ تلاش خواهد کرد که قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به توافق صلح با طالبان دست یابد”.

استاد صافی گفت:” برنامه دولت امریکا برای جنوب آسیا وضعیت را برای پاکستانی‌ها دشوار کرده و این بار هم نیز ترامپ برای عمران خان بسیار واضح خواهد گفت دست از حمایت تروریسم بردارند و پولی که امریکا به پاکستان کمک می‌کند نباید دیگر برای کشتن سرباز امریکایی در افغانستان مصرف شود”.

وی افزود:” از سوی هم پاکستانی‌ها درک کرده‌اند که نا بسامانی‌ها کنونی در پاکستان ناشی از حمایت تروریسم و ادامه جنگ در افغانستان است و حالا عمران خان آستین بالا زده که به این معضله جاری نقط پایان بگذارند.”

آقای صافی گفت: عمران خان در این سفر از امریکایی‌ها برای پایان دادن نا بسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی در پاکستان کمک خواسته و درعوض به ترامپ تعهد خواهد سپرد که دست از حمایت تروریسم و طالبان برداشته برای تامین صلح در افغانستان صادق بماند.

در همین حال سید اکبرآغا عضو پیشین گروه طالبان نیز در صحبت با خبرگزاری جمهور گفت:” اگر کشورهای همسایه برای تامین صلح در افغانستان همکاری کنند بدون شک در قسمت آوردن صلح موثر واقع خواهد شد”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.