سیاست

تاجیکستان خواستار ایجاد کمربند امنیتی اطراف افغانستان شد

رئیس جمهور تاجیکستان گفت حدود شش هزار شبه نظامی در شمال شرق افغانستان نزدیک مرزهای جنوبی پیمان امنیت جمعی حضور دارند.

امامعلی رحمان افزود تشکیل یک کمربند امنیتی در اطراف افغانستان به شدت احساس می شود.

وی که در نشست فوق العاد و آن لاین سازمان پیمان امنیت جمعی سخن می گفت، افزود براساس اطلاعات سازمان استخبارات تاجیکستان حدود چهل کمپ و مرکز آموزشی تروریستی در ولایات شمال شرقی افغانستان نزدیک مرزهای جنوبی پیمان امنیت جمعی وجود دارد و نزدیک به شش هزار تروریست در آنها فعالیت می کند.

به گفته امامعلی رحمان اوضاع مرزهای تاجیکستان با  افغانستان هر روز بدتر می شود و جنگ خودی بین طالبان در نفاط مرزی ادامه دارد: تنها در یک مورد درگیری مرزی در هفته گذشته یازده نیروی طالبان کشته و بیش از هجده تن دیگر زخمی شدند.

رئیس جمهور تاجیکستان تاکید کرد فعالیت گروه های تروریستی و دیگر مسائل امنیتی  ایجاب می کند که یک کمربند امنیتی اطراف افغانستان ایجاد شود.

وی افزود فعالیت روز افزون گروه های تروریستی بین المللی در افغانستان به طور مستقیم بر منطقه پیمان امنیت جمعی تاثیر می گذارد و همه می دانیم که پس از نیمه دوم آگوست سال ۲۰۲۱ میلادی هزاران جنگجوی القاعده، داعش، انصارالله، حزب التحریر و دیگر گروه های تروریستی از زندان در افغانستان آزاد شدند و فعالیت ها و پتانسیل جنگی گروه های تروریستی را تقویت کردند.

به نقل از تاس، رئیس جمهور تاجیکستان تاکید کرد اتفاقات اخیر قزاقستان نیاز به تقویت مبارزه مشترک علیه تروریزم را ثابت کرد.

باید گفت این اولین بار نیست که رئیس جمهور تاجیکستان پیشنهاد تشکیل یک کمربند امنیتی اطراف افغانستان را ارائه می کند.

در هفدم سپتامبر سال گذشته و در نشست مشترک پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه نیز امامعلی رحمان این پیشنهاد را مطرح نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا