امنیت و جرایمبین المللسیاست

تأکید دبیرکل ناتو بر افزایش حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان

به گزارش رها، در چند ماه اخیر بخش‌های مختلف کشور شاهد حملات طالبان و افزایش تلفات نیروهای دولتی بوده اند؛ اما دبیر کُل ناتو، شجاعت و رویارویی این نیروها با تهدیدات را ستایش میکند.
ینس استولتنبرگ، دبیر کُل ناتو، گفت: «ما همزمان، شاهد عقب‌نشینی‌هایی بوده‌ایم، گواه خشونت‌هایی بوده‌ایم که طالبان و گروه‌های مختلف شورشی مسئول آن‌ها بوده‌اند. این موضوع برای من، استدلال حمایت ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان را قوی‌تر می‌سازد و ما تصمیم گرفته‌ایم که حمایت مان را افزایش دهیم.»
دبیر کل ناتو روز گذشته نیز در کنفرانس خبری درکابل با خبرنگاران با اشاره به تلفات سنگین نیروهای امنیتی افغانستان گفت: هرگونه تلفات، تراژدی است. ما از وزارت‌های دفاع و داخله افغانستان خواسته ایم که راهکاری را در پیش گیرند تا تلفات در این نهادها کاهش یابد.
به گفته او، افزایش تلفات نیروهای دولتی افغانستان به‌خاطر این است که این نیروها مسئولیت کلی تأمین امنیت را بر دوش دارند.
دبیر کل ناتو در باره روند صلح دولت افغانستان با طالبان هم گفت: من از طالبان می خواهم که جنگ را متوقف کنند و با دولت افغانستان به میز گفتگوهای صلح بنشینند.
به گفته او، این گروه نباید انتحاری ها را به خانه های مردم بفرستد. از کشورهای همسایه هم می خواهیم که از تروریسم در افغانستان حمایت نکنند.
رئیس جمهور غنی نیز در این نشست مشترک خبری گفت: تا سال ۲۰۱۴ قربانیان جنگ در افغانستان، سربازان و افسران ناتو بوده اند؛ اما از ۲۰۱۴ بدینسو زمانی که مسئولیت امور را ما به‌دست گرفتیم، این قوای شجاع امنیتی و دفاعی افغانستان هستند که امنیت را تأمین می کنند و قربانی می دهند.
رئیس جمهور با اشاره به روند صلح دولت با طالبان گفت: ما به صلح تعهد داریم؛ زیرا در نهایت باید یک راه حل سیاسی برای افغانستان پیدا شود. جنگ افغانستان بر علاوه طالبان دارای ابعاد دیگر نیز می باشد.
رییس جمهور افزود: ما حاضریم که ملا برادر و هر زندانی دیگر طالبان که آزاد می شود را در افغانستان قبول کنیم. موضوع اصلی این است که پاکستان در جلوگیری از جنگ اقدام باید اقدام عملی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا