• انتشار: 24 اکتبر 2018
  • ساعت: 14:13
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30017
پرینت

تأکید امریکا به همراهی اسلام‌آباد در روند صلح افغانستان

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: همه طرف‌ها برای حل مشکل افغانستان از طریق مذاکره به توافق رسیده‌اند و امیدواریم پاکستان نیز آن‌طور که ما می خواهیم در این زمینه همکاری کند.

به گزارش رها، «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه امریکا در گفتگو با خبرنگاران در واشنگتن گفت: همۀ طرف‌های درگیر در افغانستان برای حل مشکل این کشور از طریق مذاکره به توافق رسیده‌اند و ما امیدواریم پاکستان نیز آن‌طور که ما می خواهیم در این زمینه همکاری کند.
وی افزود: ما انتظار داریم پاکستان به تروریست‌ها اجازه ندهد در مرزهای غربی این کشور مخفی شوند و از این واضح تر نمی‌توانیم خواستهای خود را بیان کنیم.
پومپئو تأکید کرد: پناه دادن به طالبان و شبکه «حقانی» برای ما قابل پذیرش نخواهد بود و پاکستان باید این هشدار را جدی بگیرد.
وزیر امور خارجه آمریکا بعد از به قدرت رسیدن «عمران‌خان» در تماس تلفنی با وی تصمیم قاطع پاکستان برای مبارزه با تروریسم و کمک به فرایند صلح افغانستان را خواستار شد.
«شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه و «محمد فیصل» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان انتشار جزئیات مکالمه تلفنی مایک پمپئو و عمران‌خان را خلاف واقعیت دانستند و خواستار اصلاح آن شدند این در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا این اعتراض را نپذیرفت.
وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد که در مکالمه تلفنی پومپئو با عمران‌خان موضوع مبارزه با تروریسم و فشار به اسلام‌آباد برای اقدام برای فرآیند صلح افغانستان مطرح نشده است.
دولت امریکا ظرف هفته های گذشته در ادامه سیاست فشار بر اسلام آباد، اعلام کرد که مصمم به قطع همکاری های خود با پاکستان در بخش آموزش نظامی است و متعاقب آن واشنگتن بر سر اعطای کمک‌ مالی صندوق بین‌المللی پول به اسلام‌آباد مانع تراشی کرد.
چندی پیش«جوزف ووتل» رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در کنفرانس هفتگی پنتاگون گفت: توقع داریم دولت پاکستان ارتباط خود با طالبان را قطع و آن‌ها را مجبور به مذاکره کند.
وی افزود: اگر پاکستان بخواهد به راحتی می‌تواند طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند و فشارهای واشنگتن به اسلا‌م‌آباد نیز برای رسیدن به همین موضوع است.
«پاول جونز» سفیر آمریکا در پاکستان با «قمر جاوید باجواه» فرمانده ارتش این کشور دیدار و درباره اوضاع افغانستان به تبادل نظر با وی پرداخت.
افزایش حملات طالبان در افغانستان به ویژه در ایام انتخابات پارلمانی این کشور فشار آمریکا برای ایفای نقش پاکستان برای صلح با طالبان را بیشتر کرده است.
پاکستان با آزاد کردن «ملابرادر» رهبر بانفوذ طالبان اعلام کرد این اقدام برای پیشرفت مذاکرات صلح افغانستان انجام شده است.
با به قدرت رسیدن حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان در پاکستان و فشارهای امریکا بر این کشور برای قطع حمایت از طالبان آیا ارتش این کشور سیاست های خصمانه خود در قبال افغانستان را تغییر خواهد داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.