- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

بی ریش ها را استخدام نکنید و دارایی های عمومی را تخریب!

 

به گزارش خبرگزاری رها؛ او در پیام صوتی ۱۳ دقیقه‌ای خود از سن مشخصی برای عدم استخدام نوجوانان در دسته‌های شبه‌نظامی گروه طالبان یاد نکرده، اما گفته نوجوانانی که هنوز ریش درنیاورده‌اند، باید در مدارس آموزش ببینند یا در خدمت والدین خود باشند.

رهبر گروه طالبان توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرد، ولی در بخشی از پیام خود گفته که اعضای گروه طالبان باید به تربیت اخلاقی خود توجه داشته باشند.

پیش از این بارها از این گروه انتقاد شده بود که کودکان و نوجوانان را برای جنگیدن و در مواردی برای اجرای عملیات انتحاری استخدام می‌کند.

اخیراً شماری از افراد وابسته به این گروه در ولایت شمالی قندوز از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شدند، که به گفته مسئولان امنیتی، بیشتر آن‌ها نوجوانان زیر هجده سال بوده‌اند.

ملا اختر منصور در بخشی از پیام خود از هوادانش خواسته که از ویران کردن دارایی‌های عمومی مانند پل‌ها، ساختمان‌های مکتب‌ها/مدرسه‌ها، درمانگاه‌ها و بندها (سدها) خودداری کنند.

او تاکید کرده که سود چنین تاسیسات عمومی به مردم می‌رسد، به این دلیل هوادارانش بگذارند که از آن‌ها در راستای منافع عمومی استفاده شود و زمینه استفاده بیشتر از آن‌ها را فراهم کنند.

رهبر گروه طالبان در حالی این موضوع را مطرح کرده که منابع دولتی همواره از خرابکاری اعضای گروه طالبان در مناطق مختلف کشور انتقاد می‌کنند.

مقام‌های دولتی طالبان را مسئول سوزاندن مکتب‌ها، پل‌ها، مراکز دولتی و سایر دارایی‌های عمومی در مناطق مختلف کشور می‌دانند.

گروه طالبان مخالف آموزش دختران است و در زمان حاکمیت خود دختران و زنان را از رفتن به بیرون خانه بدون مرد محرم ممنوع کرده بود و در حال حاضر هم به گفته منابع دولتی، صدها هزار دانش‌آموز در جنوب و شرق کشور به دلیل فعالیت مسلحانه این گروه از آموزش محروم هستند.

ملا اختر منصور همچنین در پیام خود خطاب به هوادارانش تاکید کرده که صفوف رهبری گروه طالبان “متحد” است و به “تبلیغات دشمن” گوش ندهند.

او افزوده که “دشمن” می‌خواست رهبری گروه طالبان چند پارچه شود، اما چنان نشد و حالا رهبری این گروه واحد است و تلاش‌ها برای بیشتر شدن اتحاد رهبران این گروه جریان دارد.

به نظر می‌رسد اشاره او به اختلاف‌هایی است که پس از اعلام مرگ ملا عمر رهبر پیشین طالبان بین ملا منصور و طرف‌دارانش از یک طرف و خانواده ملا عمر و شماری از فرماندهان ارشد گروه طالبان از سوی دیگر رسانه‌ای شد.

هرچند اخیراً گروه طالبان اعلام کرده که ملا یعقوب پسر و ملا عبدالمنان برادر ملا عمر با ملا منصور بیعت کرده‌اند، اما عبدالمنان نیازی از اعضای ارشد گروه طالبان گفته که فرماندهانی مانند منصور دادالله، حسن آخوند، ملا عبدالرزاق و ملا جلیل، که در بین فرماندهان طالبان از نفوذ قابل توجهی برخوردارند، هنوز با او بیعت نکرده‌اند.

ملا منصور دادالله از نقش سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی‌اس‌آی، در تعیین رهبری گروه طالبان انتقاد کرده و گفته که پاکستان از او هم توقعاتی داشته که مغایر منافع ملی افغانستان بوده و به همین دلیل پاکستان را ترک کرده و حالا در ولایت زابل در جنوب افغانستان مستقر شده است.

پیشتر طیب آغا، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر، نیز در اعتراض به رهبری جدید طالبان از پستش کناره‌گیری کرده است.

بی بی سی