• انتشار: 5 جولای 2015
  • ساعت: 15:43
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 753
پرینت
فعالان مدنی

بی توجهی و پشتیبانی نکردن باعث شهادت سربازان پولیس شد

جمعی از فعالان مدنی در اعتراض به ناامنی های اخیر و رویداد دو روز قبل ولسوالی جلریز میدان وردک در خیمه عدالت خواهی کابل جمع شدند.

این فعالان اظهار کردند که علت کشته شدن سربازان پولیس محلی در ولسوالی جلریز، بی توجهی و پشتیبانی نکردن دولت می باشد.

روز جمعه گذشته، بیش از ۲۲ سرباز پولیس محلی که هزاره تبار بودند بعد از ۴۸ ساعت درگیری در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک به شهادت رسیدند.

فاصله میدان وردک تا کابل ۶۰ کیلومتر است.

سمیع دره ای، عضو جامعه مدنی امروز (یکشنبه) در یک نشست خبری گفت که علت کشته شدن سربازان پولیس محلی ولسوالی جلریز، بی توجهی و پشتیبانی نکردن دولت می باشد.

آقای دره ای خاطر نشان کرد که چرا دولت طی ۴۸ ساعت درگیری، نیروی کمکی نفرستاد و چرا نسل کشی از قوم خاصی صورت گرفته است؟ چرا مسئولان امنیتی ولایت میدان وردک موبایل های خود را خاموش کرده بودند؟

وی تصریح کرد که دولت تا کی می خواهد به این بی کفایتی ها ادامه بدهد. دولت باید به درستی و روشنی جواب مردم را بدهد.

اعضای جامعه مدنی از دولت می خواهند که با مخالفان مسلح دولت همانند خودشان برخورد کند.

آنان همچنین از شورای امنیت ملل متحد و نیروهای امریکایی نیز خواستند که گروه هایی که باعث جنایات می شوند به لیست سیاه خود وارد کنند.

این فعالان طی قطعنامه از دولت خواست که مسئولانی که در اجرای وظیفه خود کوتاهی کرده اند، محاکمه شوند. مسئولان میدان وردک نیز باید پاسخگو باشند.

در قطعنامه فعالان جامعه مدنی آمده است که تبعیض در نهادهای امنیتی زهر کشنده ای برای امنیت کشور است و مقام های حکومت وحدت ملی با اقدامات به جا باید جلو این گونه عملکردها در نظام بگیرد.

مشخص کردن برنامه های مشترک بین نهادهای امنیتی، شفافیت در پروسه صلح، استیضاح مسئولان بی کفایت و لغو شورای عالی صلح از دیگر موارد این قطعنامه بود.

آنان در پایان این نشست، درخواستی را امضاء کردند و از نمایندگان مجلس خواستند تا وزیر امور داخله و رئیس عمومی امنیت ملی را استیضاح کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.