• انتشار: 12 سپتامبر 2017
  • ساعت: 09:57
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24174
پرینت

بی‌سرنوشتی زنان افغانستانی گروه داعش در زندان عراق

گروه تروریستی داعش در شهر تلعفر در شمال عراق شکست خورد که در نتیجه آن زنان و کودکان افغانستانی که با همسران خود به گروه تروریستی داعش پیوسته بودند، اسیر شدند.

حکومت عراق گفته است که بیش از ۱۴۰۰ زن و کودک خارجی که همسران آنان از جنگجویان داعش بودند، در زندان های عراق به سر می برند.

به گزارش صدای امریکا، زنان و کودکان همه خارجی اند و بیشتر آنان از کشورهای آسیای مرکزی، روسیه و ترکیه به عراق رفته‌اند. در میان آنان اتباع افغانستان، ایران و چین نیز دیده می‌شوند.

آنان در نتیجه سقوط آخرین سنگر داعش در شهر تلعفر در شمال عراق در اواخر ماه آگست، خود را به نیروی پیش‌مرگه کرد تسلیم کرده بودند. نیروهای پیش‌مرگه، آنان را به حکومت عراق تسلیم داده‌اند.

هرچند مقامات عراقی می‌گویند زنان خارجی داعش را تاکنون متهم به جرمی نکرده‌اند، اما نهادهای مدافع حقوق بشر از آینده این زنان و کودکان نگران اند.

به گفته مقامات عراقی، این زنان و کودکان ممکن در صورت توافق حکومت‌ها، به کشور‌های خودشان بازگردانده شوند. گفته می‌شود که خانواده های مقیم کمپ، «در نا امیدی شدید به سر می‌برند.»

زنانی که در کمپ نزدیک موصل نگهداری می‌شوند، از سرنوشت همسران خود چیزی نمی‌دانند. به گفته آن‌ها، شوهران شان نیز خود را به نیروی پیش‌مرگه تسلیم کرده اند.

مقامات عراقی به فلم‌برداری از داخل کمپ اجازه نمی‌دهند، اما شماری از زنان به اسوشیتد پرس گفته‌اند که آنان به تعقیب شوهران شان به خاطر زند‌گی در یک اجتماع به باور خودشان واقعا اسلامی، به عراق سفر کرده‌اند.

زنان با کودکان شان، اکنون دنبال پیدا کردن همسران خود اند که در سنگر داعش بر علیه نیروهای عراقی می جنگیدند. آن‌ها خواستار برگشت به کشورهای خود هستند.

میلانی مرکهام، سخنگوی شورای مهاجرین ناروی، می‌گوید که آینده این خانواده‌های غیرعراقی، روشن نیست و آن‌ها حق خروج از کمپ را نیز ندارند.

خانم مرکهام می‌افزاید: «ما از حکومت عراق می‌خواهیم تا با در نظرداشت حقوق اولیه بشری آن‌ها، هرچه عاجل در مورد سرنوشت شان تصمیم بگیرد.»

نیروهای پیش‌مرگه می‌گویند، با نزدیک‌شدن به خط مقدم جبهه، شماری از جنگجویان داعش را کشته و بعضی از آن‌ها را به حکومت عراق تسلیم داده‌اند.

حکومت عراق، چندی پیش اعلام کرد که خواستار محاکمه شهروندان خارجی است که با داعش در عراق پیوند داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *