اجتماعیبرگزیده هاِتیتر یک

بیماران در غور بجای پرداخت پول برای دارو، مرغ و تخم مرغ می دهند

عبدالحی تابش فعال مدنی در ولایت غور ضمن تایید این خبر به خبرنگار خبرگزاری رها می گوید بیمارانی که از مناطق دور دست این ولایت به مراکز درمانی در مرکز ولایت مراجعه می کنند به دلیل نداشتن پول نقد برای پرداخت فیس پزشکان و یا خرید دارو، مواشی خود را به شمول مرغ، تخم مرغ و یا قوروتی می دهند.

آقای تابش علت اصلی این موضوع را فقر و بیکاری و کمبود نقدینگی مردم عنوان می کند.

چندی پیش هم گزارش های ضد و نقیضی از ولایت غور منتشر گردید که گویا برخی از دختران خردسال به نکاح  افراد بزرگسال در بدل مواشی در آمده اند.

خبرنگار رها می گوید که تلاش زیادی کرده تا نظر مسئولین صحت عامه و یا اداره محلی غور را در این رابطه جویا شود اما موفق نشده است.  

در همین حال آگاهان اجتماعی نیز می گویند وضع موجود در حکومت طالبان روز به روز وخیم تر می شود و اقتصاد مردم نیز در حال فروپاشی است.

محمد رضایی، آگاه امور در ولایت هرات گفته که مردم در حال حاضر در شرایط بد اقتصادی زندگی شان را دنبال میکنند و دامنه ی این وضع بیانگر آینده سیاه در جامعه می باشد.

او می افزاید اگر مردم امروز مواشی شان را به فروش رسانند، امکان دارد فردا فرزندان شان را به دلیل مشکلات اقتصادی به فروش برسانند.

وی علاوه می کند مردم از این وضعیت بی نهایت خسته و آشفته هستند و این اوضاع برای تمام اقشار جامعه به ویژه قشر آسیب دیده موجب یاس و ناامیدی شده است.

رضایی تاکید می کند مولوی محمد حسن آخوند رئیس دولت طالبان باید در این شرایط احساس و بحرانی به نگرانی های موجود مردمی توجه کند تا این مشکلات کمتر شود.

با به روی کار آمدن طالبان و سقوط دولت قبلی، دارایی های افغانستان در خارج از کشور مسدود گردید. پیش تر بانک مرکزی افغانستان به رهبری طالبان از آمریکا خواسته بود تا دارایی های نقدی افغانستان را آزاد کند در غیر این صورت اقتصاد افغانستان در خطر فروپاشی قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا