• انتشار: ۲۱ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۲۰:۰۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67846
پرینت

بیش از ۸ میلیون افغان با قحطی روبرو هستند

مدیر اجرایی این برنامه در سفر اخیرش به افغانستان می‌گوید بیش از ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن در افغانستان با قحطی جدی روبرو استند.

برنامه جهانی غذا از همه کشور های جهان خواسته است که به مردم نیازمند افغانستان کمک کنند.

مدیر اجرایی این برنامه در سفر اخیرش به افغانستان می‌گوید بیش از ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن در افغانستان با قحطی جدی روبرو استند.

دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا اوضاع زنده‌گی مردم افغانستان را مشابه به مردم سوریه وخیم و دشوار می‌داند.

او می‌گوید: «همان گونه که شما می‌دانید، اقتصاد سقوط کرده و افغانستان با یک بحران روبرو است. بیش از بیست و دو میلیون تن در افغانستان در آستانه گرسنگی جدی قرار دارند، ما باید برای شماری زیادی از افراد غذا تهیه کنیم.»

در همین حال این برنامه تاکید می‌ورزد که برای جلوگیری از بحران بشری پیش بینی شده در افغانستان، نیاز است که ماهانه ۲۳۰ میلیون دالر بودجه اختصاص داده شود که این تنها برای تامین نیمی از سه وعده غذایی افراد کافی خواهد بود.

ایرج فقیری، آگاه مسایل اقتصادی، گفت: «اگر اوضاع اقتصادی در افغانستان مدیریت نشود، ادامه این اوضاع برای مردم افغانستان سخت و دشوار است و جان هزاران تن در خطر مرگ قرار می‌گیرد.»

فهیم عباس، استاد دانشگاه، گفت: «در سال جاری ذخیره‌های مواد خوراکه مردم کاهش یافته و بیشتر نیازمند کمک‌های جهان استند و باید برای شان کمک‌ها هر چه زوتر انجام شود.»

مدیراجرایی برنامه جهانی غذا که به قندهار نیز سفر کرده و از اوضاع کودکان سوء تغذیه در کشور می‌گوید که ذخیره‌های مواد خوراکه در افغانستان تمام شده است.

بیزلی گفت: «کودکان زیاد در این شفاخانه بستری استند و کم کم بهبود می‌یابند، اما پس از بازگشت به خانه به علت نبود غذا مناسب دوباره با سوء تغذیه روبرو می‌شوند و این حالت هولناک است که به علت وخامت اوضاع اقتصادی روز به روز بدتر می‌شود.»

پیش از این مسوولان امارت اسلامی همواره گفته اند که برای جلوگیری از بحران بشری در افغانستان روی برنامه‌هایی کار می‌کنند تا برای نیازمندان در بدل کار مواد خوراکه و پول نقد توزیع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.