• انتشار: 12 آوریل 2018
  • ساعت: 13:05
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27429
پرینت

بیش از ۸ میلیون افغان از سال ۲۰۰۱ تاکنون از ایران و پاکستان بازگشته اند

سازمان ملل متحد می گوید که از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون بیش از هشت میلیون مهاجر افغان از کشورهای ایران و پاکستان یا به صورت داوطلبانه بازگشته و یا اخراج شده اند.

اداره بین المللی مهاجرت و دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان می گویند که سال گذشته بیش از شش صد هزار نفر از کشورهای ایران و پاکستان به صورت داوطلبانه به کشور بازگشته اند و یا از این کشورها اخراج شده اند.

این دو اداره با بیان این موضوع می افزایند که بدین ترتیب، از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون بیش از هشت میلیون مهاجر افغان از این دو کشور همسایه به افغانستان بازگشته اند.

این دو اداره همچنین سال گذشته به طور مشترک گزارشی از عودت کنندگان افغان از دو کشور همسایه را با یکدیگر تدارک دیدند.

اداره بین المللی مهاجرت می گوید ادغام دوباره عودت کنندگان افغان در جامعه افغانستان با توجه به ادامه درگیری ها در کشور، آمار بالای بیجاشدگان داخلی، و از سویی خدمات محدود و فرصت های شغلی کم بسیار سخت می باشد.

این اداره علاوه می کند که وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان در همکاری نزدیک با این اداره و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR) کمک های بشردوستانه و حمایت های لازم برای ادغام آنان در جامعه را فراهم می کند.

«یو ان اچ سی آر» در بخش مهاجران دارای اسناد اقامتی فعالیت می کند، در حالیکه اداره بین المللی مهاجرت به مهاجران فاقد اسناد اقامتی در دو کشور همسایه کمک می کند.

«لورنس هارت» رئیس ماموریت اداره بین المللی مهاجرت در افغانستان می گوید: «این گزارش مشترک انعکاس دهنده تعهد ما برای حمایت از قشر آسیب پذیر عودت کنندگان می باشد. دو سازمان دست در دست با یکدیگر کار می کنند تا عودت کنندگان حمایت و راه حل های پایداری دریافت کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.